Ultimate magazine theme for WordPress.

آرامش به بازار ارز برمی‌گردد/ ریزش بورس یکی از دلایل افزایش نرخ دلار +جزئیات

0 ۲

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بورس

آرامش به بازار ارز برمی‌گردد/ ریزش بورس یکی از دلایل افزایش نرخ دلار


اقتصادآنلاینصبا نوبری؛ هادی حق شناس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: اقدامی که بانک‌مرکزی دیروز در راستای مدیریت بازار ارز انجام داد از جمله اینکه فاصله نرخ دلار در صرافی‌های نماینده خودش را با نرخ بازار آزاد کمتر کرد، منجر به کاهش نرخ در پایان روز شد.

وی ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد که هر قدر بانک‌مرکزی در بازار مداخله کرده و قیمت ارز خودش را به قیمت بازار نزدیک کند، بازار با کاهش قیمت مواجه می‌شود. در نتیجه اگر قیمت‌ها یکسان سازی شود، قیمت ارز کاهش خواهد یافت.

این کارشناس در پاسخ به اینکه آیا واقعا قیمت ارز باید افزایشی باشد؟ گفت: برای پاسخ به این سوال باید به یک فرض مهم توجه کنیم؛ وقتی به هر دلیلی در سال گذشته و سال جاری نقدینگی نزدیک به 30درصد افزایش پیدا می‌کند و پایه پولی بیشتر از آن افزایش می‌یابد و مابه‌ازای آن در اقتصاد  ارز یا کالای جدیدی وجود ندارد تورم و به دنبال آن افزایش قیمت ارز اجتناب ناپذیر است.

حق‌شناس با اشاره به فرمول افزایش نرخ ارز در اقتصاد بیان کرد: برای اقتصادهایی که نرمال هستند قیمت ارز با توجه به مابه‌التفاوت تورم داخلی و تورم کشورهای عمده طرف تجاری ما هر سال افزایش می‌یابد؛ به عبارت دیگر تا زمانی که تورم در اقتصاد ایران است باید هرسال قیمت ارز نسبت به سال گذشته افزایشی باشد مگر اینکه دولت همه منابع ارزی خود را در بازار پمپاژ کند و عمدا قیمت دلار را پایین نگه دارد.

 در این زمینه بخوانید:

تسعیر دارایی‌های خارجی بانک‌مرکزی یا چاپ پول؟

به‌زودی اثرات مثبت تصمیمات دولت و مجلس در بازار ارز نمایان می‌شود

 وی با بیان اینکه سیاست تزریق ارز در میان‌مدت دوام نمی‌آورد، افزود: این کار شاید در کوتاه‌مدت موثر باشد همانند سال 88 تا 91 که دولت وقت با پمپاژ پول نفت و دلارهای نفتی قیمت ارز را ثابت نگه‌داشت ولی در سال 92 قیمت ارز 3برابر شد.

این کارشناس ادامه داد: همچنین ما در سال 91 و 92 با تحریم جدید مواجه شدیم و اخلال در سمت عرضه ارز ایجاد شد و در سال 97، 98 و 99به هر دلیلی از جمله تحریم و کرونا تامین ارز سمت عرضه دچار مشکل شد.

حق شناس با بیان اینکه سقوط بازار سرمایه هم در رشد اخیر قیمت دلار اثر داشت، خاطرنشان کرد: با رشد کاذب بازار سرمایه و سقوط آن یک ماه است که پول از این بازار در حال خروج است و به دنبال پناهگاه می‌گردد و یقینا یکی از دلایل افزایش اخیر نرخ ارز این است که پول های سرگردان به سمت بازار ارز رفتند ولی ویژگی بازار ارز این است که استعداد این را دارد که بیش از بقیه بازار‌ها نقدینگی را جذب کند و سریع‌تر هم متفرق می‌شود.

حق شناس در پایان در رابطه با پیشبینی وضعیت بازار گفت: یقینا قیمت‌ ارز در بازار کاهش خواهد یافت زیرا هر بارکه شاهد نوسان بودیم پس از مدتی با یک وقفه زمانی به آرامش برگشتیم.

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.