Ultimate magazine theme for WordPress.

افزایش نرخ دلار و خیز بازار سرمایه برای تارگت یک میلیون ۵۰۰ هزار واحدی شاخص +جزئیات

0 5

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بورس

افزایش نرخ دلار و خیز بازار سرمایه برای تارگت یک میلیون ۵۰۰ هزار واحدی شاخص


2067, 

خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)

Loading…

تحلیلگر ارشد بورس و سبدگردان بازار سرمایه، با اشاره به افزایش نرخ دلار در روزهای اخیر، گفت: در حالی که بسیاری از فعالان بازار منتظر روند اصلاحی شاخص بودند اما بازار برای یک صعود دیگر و رسیدن به تارگت یک میلیون ۵۰۰ هزار واحدی خیز برداشت. افزایش نرخ دلار و خیز بازار سرمایه برای تارگت یک میلیون 500 هزار واحدی شاخص

به گزارش رادیوسهام، ولید هلالات، تصریح کرد: همراه با رشد دلار که آرام آرام به سقف تاریخی ۱۹ هزار تومان رسید و همچنان به سمت بالا حرکت می‌کند، مولفه‌های تاثیرگذار دیگر مانند انتشار گزارش عملکرد ماهیانه شرکت‌ها نیز در صعود بازار تاثیرگذار است.

وی افزود: با نزدیک شدن به زمان انتشار گزارش‌های ماهیانه شرکت‌ها، به عنوان بزرگ‌ترین مولفه بنیادی برای تحلیل بازار در شرایط کنونی، عملکرد شرکت‌ها در فصل بهار سنجیده می‌شود اما به‌نظر می‌رسد که بازار توجه چندانی به مولفه‌های بنیادی نشان نمی‌دهد و مبنای معاملات بر پایه گزارش‌ها نیست و سهم‌ها گزارش‌محور عمل نمی‌کنند.

 این تحلیلگر ارشد بورس، روند بازار را در کوتاه‌مدت، وابسته به نرخ دلار دانست و گفت: اگر نرخ دلار با رشد ۵ درصدی مواجه شود، اثر روانی زیادی روی تمامی بازارها می‌گذارد. به همین دلیل و در کوتاه مدت، روند بازار سرمایه نیز به نرخ ارز وابسته است.

هلالات، ادامه داد: مولفه دیگری که در میان‌مدت روی بازار تاثیر می‌گذارد، گزارش‌های ۳ ماهه شرکت‌ها و نرخ اوراق بهادار است که دولت با نرخ ۶/۱۵ درصدو در سررسید ۴٫۵ سال (آینده) منتشر می‌کند. انتشار ۹۰۰۰ میلیارد تومان اوراق با نرخ ۶/۱۵ درصد که توسط بانک‌ها خریداری شد، نشان می‌دهد در چند سال آینده بازار پی به ایی بالایی خواهد داشت.

وی افزود: باتوجه به این‌که نرخ تورم بسیار بالاتر از سود بانکی است، این پی به ایی کاملا حفظ می‌شود و در بلندمدت می‌توان انتظار داشت که روند بازار صعودی باشد و نگرانی چندانی بابت ریزش بازار وجود ندارد.

تحلیلگر ارشد بورس و بازارهای مالی، روند شاخص را در روزهای آینده هم صعودی ارزیابی و اظهار کرد: در چنین روندی، بازار با کم‌ترین ورود نقدینگی توسط حقیقی‌ها مثبت می‌شود و دیگر مانند دو، سه ماه قبل نیست که شاخص برای رشد ۳۰ هزار واحدی نیاز به ورود نقدینگی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی داشته باشد.

به گفته هلالات، کاهش عرضه حقوقی‌ها و سهامداری کردن حقیقی‌ها (به دلیل جذابیت نداشتن بازارهای جایگزین) و افزایش شدید نرخ دلار، روند شاخص را صعودی نگه می‌دارد. همچنین حقوقی‌هایی که پیش از این فروشنده بودند و منابع حاصل از فروش را از بازار خارج می‌کردند، اکنون میزان عرضه‌شان به‌شدت کاهش یافته است.

وی افزود: بنابراین حقوقی‌هایی که فروشنده بودند از بازار بیرون رفته‌اند و اکنون بازار روزانه با ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان پول توسط حقیقی‌ها هم حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار واحد مثبت ‌می‌خورد.

این مدیر سبدگردانی بازار سرمایه، رقمی برای سقف‌شکنی شاخص اعلام نکرد و گفت: هر چند نمی‌توان عدد خاصی را برای شاخص اعلام کرد اما تارگتی که در ذهن بازار است و در محیط مجازی هم از آن صحبت می‌شود، رسیدن به سقف ۵/۱ میلیون واحدی شاخص است. البته این عدد و رقم جنبه روانی دارد و مبنای محاسباتی ندارد.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

"دکیمی" به هر سهم ۱۳۱۰ ریال اختصاص داد

شرکت هلدینگ داروپخش در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸، به ازای هر سهم خود ۸ هزار و ۸۷۷ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه، از افزایش ۱۵۱ درصدی برخوردار است.

همچنین می توانید مقالات آموزشی “موفقیت در بازار بورس” را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.