Ultimate magazine theme for WordPress.

بازار صدها میلیارد دلاری اوراسیا مهمترین راهکار برای حذف دلار آمریکا +جزئیات

0 1

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بازار

بازار صدها میلیارد دلاری اوراسیا مهمترین راهکار برای حذف دلار آمریکا


محمد احمدی کارشناس بازار مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با اشاره به اتحادیه اوراسیا و ظرفیت‌های بازار اوراسیا اظهار کرد: برای حذف دلار از چرخه اقتصادی یکی از روش‌ها کار کردن با اتحادیه اوراسیا و رونق فعالیت در این فضا است.

وی افزود: انجام معاملات با پول‌های ملی و تهاتر از جمله اقداماتی است که سیاستمداران و اقتصاددانان توانستند با شروع تحریم‌های دوره قبل و تحریم‌های دوره جدید اقتصاد کشور را بچرخانند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: برای اینکه نهایتا بخواهیم رشد اقتصادی و توسعه داشته باشیم باید با اتحادیه‌های منطقه‌ای همکاری‌ها را افزایش دهیم. همسایگی ما با ۱۵ کشور باعث می‌شود که هیچ کشوری نتواند ما را به شکل اساسی محدود کند.

به گزارش خبرگزاری میزان اتحادیه اوراسیا شامل پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است و کل تجارت خارجی این پنج کشور حدود ۹۰۰ میلیارد دلار است در حالی که حجم تجارت خارجی ایران با این اتحادیه و پنج کشور حدود ۲ میلیارد دلار برآورد شده است.

براساس گفته مسعود کمالی‌اردکانی معاون توسعه بازار‌های صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران، واردات پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا حدود ۳۲۰ میلیارد دلار بوده که از این میزان ۶۰۰ میلیون دلار سهم صادرات ایران است، مطالعات نشان می‌دهد ظرفیت ایران برای صادرات به این کشور‌ها حدود ۲۰ میلیارد دلار است.

ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری ایران برای توسعه صادرات با کشور‌های اتحادیه اوراسیا می‌تواند گام موثری برای حذف دلار از چرخه اقتصادی کشورهای عضو این اتحادیه به شمار رود که در شرایط فعلی می تواند کمک حال اقتصاد کشور شود.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گرد آوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.