Ultimate magazine theme for WordPress.

بازار قاچاق کالاهای حوزه فناوری داغ شد +جزئیات

0 ۱

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار اقتصادی

بازار قاچاق کالاهای حوزه فناوری داغ شد


محمدرضا فرجی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به افزایش هزینه گمرک برای کالای حوزه فناوری بیان کرد: در گذشته هنگام ورود کالای حوزه فناوری مانند لب تاب، رایانه و سایر کالای این بخش مالیات ۵ درصدی به علاوه ۹ درصد ارزش افزوده متناسب با قیمت کالا تعیین می‌شود.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تصریح کرد: هزینه ۹ درصدی مالیات ارزش افزوده بر مبنای نرخ ارز نیمایی تعیین می‌شود و پیش از نوسانات نرخ ارز این رقم چندان تاثیر زیادی بر قیمت نهایی کالا نداشت، اما با افزایش نرخ ارز این رقم افزایش چشمگیری داشته است.

وی افزود: علاوه بر این تفاوت قیمت به دلیل تغییر کالا‌های حوزه فناوری از ردیف دریافت کنندگان ارز دولتی به آزاد، دریافت ارز و تخصیص آن با تاخیر فراوانی همراه شده به گونه که ترخیص کالا‌های این حوزه با تاخیر ۴ ماه به دست بازرگانان می‌رسد.

فرجی بیان کرد: این تاخیر در ترخیص باعث افزایش هزینه و خواب سرمایه می‌شود و قطمت کالا را نیز افزایش می‌دهد.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تصریح کرد: با توجه به شرایط ذ‌کر شده، شاهد افزایش قاچاق کالا در حوزه فناوری هستیم به دلیل اینکه این کالا‌های قاچاق بسیاری از هزینه‌های گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت نمی‌کنند با قیمت کمتر می‌توانند بازار را از دست واردکنندگان مجاز نیز بگیرند.

وی افزود: افزایش قاچاق عواید دولت را از محل واردات کالا از طریق مبادی رسمی کاهش می‌دهد و این موضوع به مشکلات دولت در سال تحریم‌های ظالمانه اضافه خواهد کرد.

فرجی بیان کرد: طی ماه‌های گذشته شاهد افزایش تعداد فروشندگان غیر رسمی کالا‌های قاچاق حوزه فناوری از طریق ایجاد کانال در پیام رسان‌های داخلی و خارجی هستیم که با قیمت کمتر بازار را از دست بازرگانان رسمی خارج می‌کنند.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تصریح کرد: ادامه وضع موجود می‌تواند باعث افزایش تعداد کالای‌های بدون گارانتی و بی کیفیت در بازار شود آن هم در شرایطی که نیاز به کالای حوزه فناوری افزایش چشمگیری داشته است.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.