Ultimate magazine theme for WordPress.

جزئیات احداث 170هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان +جزئیات

0 1

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بازار

جزئیات احداث 170هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان


کد خبر 397232
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ – ۱۵:۵۹
جزئیات احداث 170هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به تشریح جزئیات احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان طی ۳ سال با همکاری وزارت راه و شهرسازی، پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دوم آذر امسال تفاهم‌نامه همکاری در حوزه مسکن بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت آموزش و پرورش امضا شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، 170 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی با اولویت کارمندان وزارت آموزش و پرورش احداث می‌شود.

گودرز کریمی‌فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در خصوص جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: موضوع این تفاهم‌نامه، تأمین 170 هزار واحد مسکونی در شهرها و مناطق روستایی برای فرهنگیان فاقد مسکن بر اساس اعلام نیاز آموزش و پرورش در 32 استان است.

وی با بیان اینکه مدت اجرای این تفاهم‌نامه 3 سال یعنی تا آبان 1401 است، افزود: در این تفاهم‌نامه یک کارگروه مشخص و شرایط متقاضیان تعریف شد که بر اساس آن متقاضی و افراد تحت تکفل وی باید فاقد زمین یا واحد مسکونی باشند و تاکنون از هیچ‌یک از امکانات دولتی مانند زمین، واحد مسکونی، تسهیلات یارانه‌ای خرید و احداث مسکن استفاده نکرده باشند یا به عبارت دیگر فرم «ج» در استعلام از سامانه مربوطه راه و شهرسازی سبز باشد.

کریمی‌فر ادامه داد: شرایط دیگری را هم پیش‌بینی کردیم به عنوان مثال متقاضی متأهل بوده یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست مشروط به داشتن 35 سال سن می‌توانند در زمره متقاضیان قرار بگیرند.

وی به جامعه هدف این طرح اشاره کرد و بیان داشت: اولویت ما شامل بانوان فرهنگی سرپرست خانوار، کارکنان شاغل رسمی، پیمانی، قراردادی بالای 20 سال سابقه خدمت، زوجین فرهنگی و  بازنشستگان فرهنگی است؛ البته اگر به جز این اولویت‌ها، افراد دیگر مانند فرهنگیان بدو استخدام خواستار این خدمات باشند و ما هنوز سقف 170 هزار نفر را پر نکرده باشیم، آنها را هم تحت پوشش قرار می‌دهیم. 

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: اسامی فرهنگیان فاقد مسکن توسط ادارات‌کل استان‌ها مشخص شده و به اداره کل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ارسال می‌شود تا مابقی کارهای عملیاتی با وزارت راه و شهرسازی در کارگروه ملی پیگیری شود.

وی به وظایف محوله وزارت راه و شهرسازی در این تفاهم‌نامه اشاره کرد و افزود: وظایف وزارت راه و شهرسازی شامل تسهیل و تسریع در تعیین و تغییر کاربری‌های مورد نیاز اراضی برای آموزش و پرورش، کنترل واجد شرایط بودن افراد و ارسال لیست به آموزش و پرورش ظرف 2 هفته، و تأمین اراضی مورد نیاز است.

کریمی‌فر اضافه کرد: همچنین وزارت راه و شهرسازی فهرست و مشخصات واحدهای مسکونی فاقد متقاضی مسکن مهر و سایر پروژه‌های در دست اقدام که قابلیت انتقال برای کارکنان داشته باشد را به ما اعلام می‌کند و اگر بپذیریم، از مسکن‌هایی که ساخته شده است در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد.

وی از فراهم کردن زمینه اولویت برخورداری فرهنگیان ساکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت از برنامه‌های حمایتی تأمین مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی را از دیگر وظایف این وزارتخانه در تفاهم‌نامه فوق نام برد و ادامه داد: حمایت از فرهنگیانی که در بافت‌های فرسوده شهرها ساکن هستند و تمایل دارند که واحدهایشان را نوسازی کنند، از دیگر برنامه‌هاست که  وزارت راه و شهرداری نسبت به صدور مجوز و استفاده از تسهیلات بانکی تعریف شده با قید فوریت اقدام می‌کند.

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه 170 هزار فرهنگی فاقد مسکن در 32 استان کشور داریم، گفت: کارگروه ملی متشکل از معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، معاون وزیر و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، مدیرکل تعاون و پشتبانی وزارت آموزش و پرورش، مدیرعامل بانک مسکن، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان و معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی است.

وی به وظایف این کارگروه اشاره کرد و بیان داشت: این وظایف شامل تعیین سازوکار نظام تأمین مالی برای ارائه تسهیلات، تدارک و انجام اقدامات لازم برای مشارکت هرچه بیشتر سایر بانک‌های عامل به جز مسکن، پیگیری برای تأمین تأسیسات زیربنایی و تعیین سازوکار عملیاتی ساخت 170 هزار واحد مسکونی در قالب مشارکت با بخش تعاونی و خصوصی است.

کریمی‌فر درباره هزینه‌ مسکن یادشده برای فرهنگیان گفت: این هزینه متفاوت است و بستگی به شهر و مکان دارد و بر اساس آن هم هم نوع وام و تسهیلات متفاوت است؛ آموزش و پرورش علاوه بر وام مسکن، وام‌های ثانویه‌ای را پیش‌بینی کرده است که پیگیر عملیاتی شدن آن هستیم.منبع خبر

گرد آوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.