Ultimate magazine theme for WordPress.

جزئیات ورود دولت به بازارها، همه معادلات را برهم می‌زند

0 0

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بورس

ورود دولت به بازارها، همه معادلات را برهم می‌زند
کد خبر
354175


۱۳۹۸/۰۲/۲۹ – ۱۲:۴۱رییس کمیسیون صنعت اتاق ایران مطرح کرد؛


رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: ورود دولت به بازارها که با هدف حمایت از مصرف کنندگان صورت می گیرد و به شکل کنترل قیمت ها مشاهده می شود، مورد حمایت فعالان بازارها و تولیدکنندگان نیست و تنها معادلات بازار را برهم می زند.


به گزارش اقتصاد آنلاین، ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رییس کمیسیون صنعت اتاق ایران گفت: در حال حاضر روند بازارها به گونه ای شده است که دو عامل در برهم خوردن نظم معاملات دخیل است، نخست واسطه ها و دوم دولت. واسطه ها که همواره به دنبال کسب سود از معاملات هستند و وارد بازار هر محصولی می شوند که «شفافیت»، راهکار کاهش فعالیت های واسطه ای در بازار است.

وی ادامه داد: اما عامل دوم، دولت است. دولت که همواره با هدف حمایت از تولید و مصرف کنندگان به دنبال جلوگیری از رشد قیمت هاست، سعی می‌کند با اعلام قیمت های دستوری به تنظیم بازار کمک کند اما این اتفاق نتیجه عکس دارد و تجربه این سال ها نشان می‌دهد که بازار با دستور، تنظیم نمی شود. نه تنها دولت حتی شرکت های بزرگ و کوچک نیز وقتی مکانیسم عرضه و تقاضا را قبول کردند، باید به آن احترام بگذارند تا قیمت ها براساس واقعیت بازار تعیین شود. 

به گفته رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، دولت همواره درصدد است تا روی محصولاتی چون آلومینیوم، مس، فولاد و… به شکل مستقیم یا غیر مستقیم از طریق اعمال محدودیت هایی قیمت گذاری کند که هر زمان اجازه ندهیم قیمت ها براساس عرضه و تقاضا و به شکل شفاف کشف شود، زمینه ایجاد مشکلات در بازار را فراهم کرده ایم. 

وی در ادامه به بورس کالا اشاره کرد و افزود: در حال حاضر فعالانی که با بورس کالا سروکار دارند و اقدام به خرید یا فروش محصولاتشان در بورس می‌کنند نیز موافق کشف قیمت ها براساس مکانیسم بورس یعنی عرضه و تقاضا هستند. از این رو ورود به روند قیمت گذاری کالاها و حتی ایجاد محدودیت‌های قیمتی موجب نارضایتی فعالان بازارها می شود.

روغنی گلپایگانی با بیان اینکه تاکنون چندین جلسه در اتاق بازرگانی با هدف ایجاد شفافیت و ارتباط بیشتر صنایع با بورس کالا برگزار شده است، افزود: در این جلسات همه خواستار شفافیت هستند و بر لزوم عدم هر گونه دخالت در روند معاملات بورس کالا تاکید شده است که امیدواریم با اعتماد به سازوکار بورس کالا زمینه بهبود روند تامین مواد اولیه و رشد عرضه محصولات در بورس فراهم شود.
Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گرد آوری : ww.bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.