Ultimate magazine theme for WordPress.

حمایت از سازندگان داخلی با ایجاد بازار کار +جزئیات

0 1

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار اقتصادی

حمایت از سازندگان داخلی با ایجاد بازار کارحمایت از سازندگان داخلی با ایجاد بازار کاربه گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از شانا بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۱۳ آبان‌ماه) پس از بازدید از شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC)، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این شرکت در سال ٧٩ تاسیس شد و از برکاتی است که جمهوری اسلامی به آن دست یافته و برای کشور و بخش صنعت نفت و گاز بسیار مهم بوده است.

وی با بیان اینکه توربین و کمپرسور قلب صنعت نفت است، افزود: هم‌اکنون بیش از نیمی از گاز کشور با کمپرسور‌ها و توربین‌هایی منتقل می‌شود که این شرکت (OTC) ساخته است. خوشبختانه در این سال‌ها هم توانسته بخش اصلی توربین را که پیچیده‌ترین قسمت آن محسوب می‌شود و تعداد شرکت‌های سازنده آن نیز محدود است، بسازد.

وزیر نفت درباره اینکه چه مقدار از نیاز کشور در این بخش تامین شده، گفت: در بخش ساخت توربین‌های ٢٥ مگاواتی داخلی‌سازی صورت گرفته است.

زنگنه با بیان اینکه استاندارد توربین ٢٥ مگاواتی در سال ٧٩ انجام شد، گفت: علت این تصمیم این بود تا از تنوع بسیار زیاد در حجم توربین‌ها جلوگیری کنیم و هنگام تعمیر و نگهداری توربین‌ها دچار مشکل نشویم.
وی افزود: هم‌اکنون نیز نزدیک ٢٠٠ توربین و کمپرسور از این نوع در کشور تولید و استفاده شده است و شرکت OTC در این مجموعه در حال همکاری است.

واگذاری ۳.۶ میلیارد یورو پروژه به OTC

وزیر نفت با اشاره به اینکه از همان ابتدای تاسیس شرکت OTC نیز اصل بر این بود که تا جای ممکن از ظرفیت‌های موجود سخت‌افزاری کشور استفاده شود و در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری صورت گیرد که حلقه‌های مفقوده وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون نزدیک ٣.٦ میلیارد یورو به این شرکت پروژه واگذار شده که تحویل شده‌اند و نزدیک به ٢٠٠ میلیون یورو نیز از سوی این شرکت سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. این مجموعه در شهرک صنعتی شمس‌آباد و استان‌های یزد و قزوین فعالیت دارد، ضمن اینکه در شاهرود نیز شرکتی دانش‌بنیان با OTC همکاری می‌کند.

زنگنه با بیان اینکه نزدیک به ١٠ هزار نفر در زنجیره گروه OTC فعالیت می‌کنند، درباره کیفیت تولیدات این شرکت گفت: از همکاران نفتی، چه آن‌ها که در پالایشگاه‌های گاز و چه در خطوط انتقال گاز فعالیت می‌کنند و در مورد کیفیت اجرای پروژه‌ها بسیار سخت‌گیر هستند، درباره کیفیت اجرای کار این شرکت جویا شدم؛ هیچ‌کدام از کیفیت ساخت توربین‌ها و توربوکمپرسور‌ها ناراضی نبودند.

انتقال صحیح تکنولوژی از سوی زیمنس

زنگنه شرکت OTC را یکی از نمونه‌هایی دانست که انتقال تکنولوژی در آن اتفاق افتاده است و گفت: شرکت زیمنس ابتدا شریک OTC در اجرای پروژه‌ها بود. از نظر من هم باید در این مورد انصاف داشت، چراکه شرکت زیمنس انتقال تکنولوژی را به‌خوبی انجام داد و آموزش‌های خوبی به نیرو‌های OTC داد؛ گرچه زیمنس در دوران تحریم نیامد و این موضوع همت متخصصان و فناوران OTC را بیشتر کرد و سبب شد خودشان بتوانند به طراحی و ساخت توربین‌ها و توربوکمپرسور‌ها اقدام کنند.

وزیر نفت ادامه داد: به گفته مدیران OTC، بعد از برجام، زمانی که شرکت زیمنس دوباره به ایران بازگشت، بعد از ارزیابی دوباره این شرکت، همه کار‌هایی را که در این شرکت انجام شده تایید و اذعان کرد که OTC در کلاس بین‌المللی کار کرده است.

OTC یک برند است

زنگنه درباره امکان صادرات تولیدات شرکت OTC نیز با تاکید بر اینکه چنین امکانی از سوی این شرکت وجود دارد، گفت: از نظر من OTC یک برند است، زیرا شرکتی است که بیش از ٢٠٠ توربین و کمپرسور ساخته و شبکه گاز و پالایشگاهی ما نیز با آن‌ها کار می‌کند که اتفاقا خوب، موفق و قابل ارزیابی است و هرکدام از آن‌ها بیش از ٣٠ تا ٤٠ هزار ساعت کار کرده و سالم هستند.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز پیشنهاد فعالیت در زمینه‌های جدیدی را به دوستان OTC ارائه دادیم، افزود: ساخت پمپ‌های درون‌چاهی، کمپرسور‌های جمع‌آوری گاز‌های ارسالی به مشعل، کمپرسور‌های ال‌ان‌جی‌های کوچک و کمپرسور‌های فشارافزایی سکو‌ها را که قرار بود توتال انجام دهد و به دلیل تحریم‌ها متوقف شد به آن‌ها توصیه کردم. البته به شرکت نفت و گاز پارس به‌عنوان کارفرما نیز پیش از این گفته بودم روی این مسئله کار کنند و کمپرسور‌های فشارافزا را در ایران بسازند.

وزیر نفت گفت: آینده OTC را همچون گذشته آن درخشان می‌بینم و ان‌شاءالله با همت جوان‌هایی که در این شرکت فعالیت می‌کنند و همچنین مدیران جوان این شرکت با میانگین سنی ٤٤ سال، آینده درخشانی پیش روی این شرکت است.

وی با تاکید بر اینکه OTC جزو افتخارات جمهوری اسلامی است، ادامه داد: خدا را شکر می‌کنم چنین نهاد‌هایی را در جمهوری اسلامی داریم که برای عزت و سربلندی کشورمان کار می‌کنند.

ترکیه طبق قرارداد عمل می‌کند

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که اخیرا در خبر‌ها اعلام شده صادرات گاز ایران به ترکیه کاهش یافته نیز گفت: ترک‌ها معمولا در فصل سرد گاز بیشتری برداشت می‌کنند، به دلیل اینکه آن‌ها نیز مانند ما کشور سردسیری هستند، اما ترک‌ها طبق قراردادشان خوب عمل می‌کنند.

وی تاکید کرد: ترک‌ها در تابستان و فصل گرم گاز کمتری دریافت می‌کنند و در فصل سرد هم طبق قرارداد بیشتر می‌توانند دریافت کنند که می‌کنند.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که حمایت عملی وزارت نفت از شرکت‌های داخلی به چه نحوی است، گفت: بهترین حمایتی که ما می‌توانیم از این شرکت‌ها داشته باشیم سفارش کار است. ما کار با OTC را با واگذاری ساخت ٥٠ توربین و کمپرسور ٢٥ مگاواتی در سال ٧٩ شروع کردیم و این کار ادامه یافت و هم‌اکنون نیز عمده ساخت توربوکمپرسور‌های گاز در پارس جنوبی به این شرکت واگذار شده، ضمن اینکه این شرکت می‌خواهد در بخش پتروشیمی نیز فعال شود که به در این بخش نیز کمک می‌کنیم.

تداوم عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی در بورس

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که علت توقف یا تاخیر در عرضه نفت در بورس چیست، گفت: نه تاخیری صورت گرفته و نه توقفی شده است؛ ما هم نفت‌خام و میعانات و هم فرآورده‌های نفتی در رینگ صادراتی عرضه کردیم.

وی افزود: در رینگ صادراتی بورس در بخش فرآورده‌های نفتی بیش از آنچه فکر می‌کردیم موفق بودیم. هم تقاضا بسیار خوب بود و هم قیمت‌ها خیلی بهتر از قیمت‌های بود که خارج از بورس داشتیم، اما در بخش نفت، به آن صورت موفق نبودیم که دلیل آن هم تفاوت ماهیت فراورده و نفت است.

زنگنه ادامه داد: شاید ایرانی‌ها هم اکنون با ظرفیت‌هایی که دارند به اندازه‌های کوچکتر صادراتی آشناتر هستند؛ ولی با این حال ما عرضه را ادامه می‌دهیم و سعی می‌کنیم مشکلاتی را که می‌گویند، حل کنیم.

هر چه تلاش می‌شود قیمت نفت بالاتر نمی‌رود

وزیر نفت درباره وضع بازار نفت با توجه به بازگشت تولید آرامکو و عرضه سهام این شرکت نیز اظهار کرد: بازار همانطور است، قیمت نفت در بازار حول و حوش ۶۰ دلار برای هر بشکه در نوسان است و هر چه تلاش می‌شود قیمت نفت بالا رود، از ۶۰ دلار بالاتر نمی‌رود و همینطور می‌ماند.

وی درباره احتمال تمدید توافق کاهش تولید در نشست ۵ دسامبر اوپک هم اظهار کرد: بحث‌هایی درباره کاهش بیشتر تولید نفت در نشست آتی مطرح است.

زنگنه درباره خواسته برزیل برای پیوستن به اوپک پاسخ داد: برای پیوستن برزیل به اوپک مشکلی ندارم، اما دیگر با پیوستن کشور‌های کوچک به اوپک موافقت نمی‌کنم.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به انتشار خبر‌های مثبت مبنی بر نزدیکی ایران و عربستان، آیا این امر می‌تواند بر روی بازار نفت اثر بگذارد، افزود: این موضوع فعلا جنبه روانی دارد و تاثیری در بازار نفت ندارد.

عمده مشکل کمبود بنزین سوپر حل شده است

زنگنه درباره کمبود بنزین سوپر هم گفت: در تامین بنزین سوپر چند روزی به دلیل تعمیر پالایشگاه اراک و اشکال دیگری، مقداری کمبود داشتیم که تاکید کردم حتما تامین شود؛ البته به من گفته‌اند مشکل عمده این موضوع حل شده است.

وزیر نفت درباره تامین مالی طرح سیراف گفت: بخش مالی این طرح برای دریافت وام با کمک بانک مرکزی و بانک‌های عامل تقریبا نهایی شده که ما نزدیک به ٢٠ هزار میلیارد تومان از بانک‎ها برای این شرکت‎ها وام بگیریم و محل تامین منابع ارزی آن هم مشخص شده است.

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.