Ultimate magazine theme for WordPress.

خرید توافقی طلای سرخ با هدف تنظیم بازار در سال ۹۸ +جزئیات

0 1

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار اقتصادی

خرید توافقی طلای سرخ با هدف تنظیم بازار در سال ۹۸


روابطعمومی/خرید توافقی طلای سرخ با هدف تنظیم بازار در سال ۹۸به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین شیرزاد  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه زعفران اصیل ایرانی، محصولی منحصرفرد و دارای ارزش های جهانی است، اظهار کرد:  براین اساس حفظ جایگاه تاریخی و بین‌المللی آن در رأس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قرار دارد.

وی افزود: در سال زراعی گذشته به سبب نوسان نرخ ارز، قیمت هر کیلوگرم زعفران نگین حدود ۱۳ میلیون تومان بود، در حالیکه امسال این رقم به پایین‌تر از ۸ میلیون تومان تنزل یافته است که منشاء این کاهش شدید قیمت در خارج از کشور و با ترفند‌های دامپینگی دلالان بین‌المللی بوده است.

شیرزاد ادامه داد: با پیگیری صورت گرفته وزارت جهاد و سازمان مرکزی تعاون روستایی و همچنین تلاش‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هماهنگی لازم با سازمان برنامه بعمل آمده و با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی در تاریخ ۱۳۹۸/۸/۸ طرح خرید حمایتی زعفران از کشاورزان کلید خورده است.

این مقام مسئول در ارتباط با چشم انداز مداخله هدفمند وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی در بازار زعفران کشور بیان کرد: بازیابی و تثبیت مرجعیت قیمت زعفران در ایران برای بازار‌های بین‌المللی به جای تبعیت از قیمت‌های کاذب، تناسب جایگاه تجاری با جایگاه تولید و صادرات زعفران ایران در دنیا و کاهش آثار رقابت مخرب تجار غیرحرفه‌ای در بازار‌های هدف صادراتی از جمله اهداف مهم این طرح حمایتی به حساب می‌آید.


بیشتر بخوانید: بازار زعفران در ابهام به سر می‌برد/ پیش بینی تولید ۵۰۰ تن زعفران


 شیرزاد در ادامه با تشریح اقدامات اجرایی انجام شده در روز‌های اخیر در چارچوب ابلاغیه وزیر جهادکشاورزی یادآور شد: این سازمان بلافاصله پس از دریافت ابلاغیه، بدوا” با تدوین و تصویب دستورالعمل اجرایی خرید حمایتی زعفران، نسبت به استقرار ۱۸ مرکز خرید در شهرستان‌های زعفران خیز استان‌های خراسان رضوی و جنوبی اقدام کرده که خوشبختانه طی یکی دو روز اخیر، با تنها خرید حمایتی ۲ تن زعفران، شاهد تعدیل قیمت این محصول در بازار و نزدیک شدن به قیمت‌های حمایتی بوده‌ایم.

وی همچنین در خصوص تأمین مالی و نحوه اجرای عملیات طرح بیان کرد: به استناد بند ۱۰ ابلاغیه وزیر و مفاد دستورالعمل تنظیمی، ضمن تشکیل کارگروه‌های استانی در قطب‌های تولید زعفران با مسئولیت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، دبیری تعاون روستایی و عضویت نمایندگان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و نظام صنفی کشاورزی، نسبت به انتخاب مباشر خرید از بین اتحادیه‌ها و تعاونی‌های روستایی و کشاورزی و انجام اقدامات نظارتی و اجرایی مبادرت خواهد شد. ضمن آنکه بر اساس تأکید وزیر محترم، اولویت خرید زعفران از کشاورزان با بخش خصوصی بوده و نقش کارگروه خرید حمایتی، تعیین قیمت‌های منصفانه و رصد قیمت‌ها به منظور ایجاد تعادل و پر کردن خلأ‌های ناشی از نوسانات بازاری خواهد بود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تشریح کامل شیوه خرید حمایتی شامل؛ حمل و نقل، انبارداری و بیمه گری محصول خریداری شده اعلام داشت: همانند سال گذشته و به تأسی از شیوه موفق استفاده از ابزار بورس در خرید و فروش زعفران، مطابق دستورالعمل مربوطه، کشاورزان زعفران کار با اخذ معرفینامه از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوط و تعیین میزان محصول قابل تحویل، به یکی از انبار‌های بورس کالای ایران، تأیید شده ازجانب کارگروه مراجعه کرده و پس از انجام آزمایش کیفی محصول و تایید انطباق آن با استاندارد ابلاغی قبض انبار به نام کشاورز صادر خواهد شد.

شایان ذکر است بر اساس تصمیم کمیته فنی نرخ گذاری زعفران، برای خرید‌های حمایتی هر کیلو گرم زعفران نگین، معادل ۱۰ میلیون و پانصدهزار تومان، شبه نگین به قیمت ۹ میلیون و پانصدهزار تومان، زعفران رشته‌ای درجه یک ۹ میلیون و رشته‌ای درجه دو معادل ۸ میلیون و دویست هزار تومان تعیین شده و زمان اجرای طرح از ۱۳۹۸/۸/۸ لغایت ۱۳۹۸/۹/۳۰ خواهد بود. انتظار می‌رود با توجه به شرایط مناسب سال جاری نظیر حمایت‌های آموزشی – ترویجی وزارت جهاد کشاورزی همراه با بارش‌های مطلوب سال زراعی، تولید محصول زعفران امسال به حدود ۵۰۰ تن بالغ گردد.

انتهای پیام/

تثبیت مرجعیت قیمت زعفران  ایران در بازار‌های بین‌المللی یکی از اهداف خرید توافقی

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.