Ultimate magazine theme for WordPress.

دلایل نابسامانی بازار لاستیک خودرو +جزئیات

0 ۲

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار اقتصادی

دلایل نابسامانی بازار لاستیک خودرو


به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علل نابسامانی بازار لاستیک خودرو امشب ۲۳ شهریور ماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با حضور حمید محله ای معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت و باقر جوان مدیر کل حمل و نقل سازمان راهداری مورد بررسی قرار گرفت.

محله ای با اشاره به اینکه عنوان شده که لاستیک به فروش نمی رود و رسوب دارد گفت: ۱۹ میلیون لاستیک در کشور تولید و ارز آن به صورت نیمایی تامین می شود. در مورد لاستیک سبک سه و نیم میلیون حلقه در کشور مصرف داریم و ۲.۸  از طریق واردات تامین می‌شود، در حوزه لاستیک سنگین نیز از طریق سامانه اقدام به توزیع می‌کنیم.

او با اشاره به اینکه آنهایی که در ناوگان عمومی هستند باید بدانند از طریق وزارت راه و به غیر از آن از طریق سامانه کالا لاستیک سنگین عرضه می شود افزود: در حوزه لاستیک سنگین اتفاق خوبی رخ داده و لذا تمامی لاستیک ها از طریق حواله با قیمت مصوب به دست مردم می‌رسد.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت با اشاره به اینکه لاستیک سنگین با ارز نیمایی اخیرا وارد بازار شده است خاطر نشان کرد: رانندگان می‌توانند به سهمیه خود برسند، اما متاسفانه تولیدکنندگان همکاری لازم را ندارند و تولیداتشان را در سامانه درج نمی کنند، الان نزدیک به ۶۰۰ هزار حلقه لاستیک در سامانه فروخته شده است و مابقی به بازار می‌رود.


بیشتر بخوانید


محله ای تصریح کرد: سامانه ای را که وزارت صمت راه اندازی کرده تکمیل کننده سامانه راهداری است. بخشی از نیاز را وزارت راه نمی‌توانست پشتیبانی کند. سامانه ما مستقیم با متقاضی مرتبط است یعنی خود راننده مراجعه و درخواست خود را ارائه می کند و در نهایت لاستیک تأمین می‌شود اما در سامانه راهداری کاربر وجود دارد و این کاربر در خواست را ثبت می کند.

او افزود: اگر کارخانه ای می‌گوید ۱۲۰ هزار حلقه تولید کرده چرا در فروشش ۲۰ هزار حلقه بیرون می آید ، پس باید گفت این صد هزار حلقه به مشکلات دامن می‌زند.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت با اشاره به اینکه مشکل در لاستیک سبک شدید  است عنوان کرد: حمایت از تولید در راس امور است اما حمایت باید دوطرفه به صورت متعارف باشد، اگر به دنبال شفافیت نباشیم تفاوت فاحش قیمت ارز که نوسان دارد را نمی توان جمع کرد.

اقدامات سازمان راهداری برای ساماندهی بازار لاستیک سنگین جاده ای

داریوش باقر جوان مدیرکل حمل و نقل سازمان راهداری در ادامه برنامه با اشاره به اینکه در سال ۹۷ بنا به مسائل و مشکلاتی که در شبکه توزیع لاستیک به وجود آمد مسئولان به دنبال ساماندهی لاستیک سنگین جاده‌ای بودند گفت: سازمان راهداری موظف شد در این زمینه اقدامات لازم را در جهت لینک راننده و مالک وسیله نقلیه با فروشنده انجام دهد.

او با اشاره به اینکه رانندگان بر اساس میزان پیمایشی که دارند می‌توانند مراجعه کنند افزود: همچنین رانندگان بر اساس میزان سهمیه‌ای که در سبد شان است می‌توانند اقدام کنند، سامانه راهداری در سال ۹۷ و ۹۸ وظیفه خود را به خوبی انجام داده است لذا نزدیک به ۲۸۰ هزار حلقه در سامانه لاستیک داریم.

مدیرکل حمل و نقل سازمان راهداری با اشاره به اینکه رانندگان مراجعاتی دارند تا بتوانند تمام نیازشان را از طریق سامانه تامین کنند ادامه داد: همه این موضوع به بحث حواله ختم می‌شود لذا بر اساس میزان موجودی، ما محدودیت‌هایی را در سهمیه بندی در نظر گرفتیم تا بتوانیم جوابگوی حداقل نیاز‌ها باشیم.

او با بیان اینکه توافقات خوبی با وزارت صمت داشتیم گفت: ۲۵۰ الی ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک فعلاً در این سامانه نیامده در حالی که با ارز نیمایی وارد کشور شده است لذا این حلقه‌ها الان در گمرکات هستند و هفته آینده توزیع خواهد شد.

باقر جوان تاکید کرد: هرکس در هر رده‌ای که می‌خواهد باشد اگر تخلفی صورت بگیرد دیگر همکار ما نیست.

در حال تکمیل…

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.