Ultimate magazine theme for WordPress.

راه‌اندازی سازمان جهانی زعفران با نام "اوسک" در آینده ای نزدیک +جزئیات

0 ۰

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بازار

راه‌اندازی سازمان جهانی زعفران با نام "اوسک" در آینده ای نزدیک


لزوم عرضه صادراتی زعفران در بورس کالاعلی قربانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان بیان کرد: ایران کشوری چهار فصل است که در هر استان آن می‌توان انتظار تولید محصولاتی خاص را داشت که برای اقتصاد کشاورزی مفید باشد. در همین زمینه یکی از محصولاتی که انحصار تولید آن در اختیار ایران است و شرایط برای مدیریت حوزه تولید، بسته بندی، بازاریابی و فروش آن مهیا‌تر است، زعفران ایرانی یا همان طلای سرخ است.

وی  افزود: یکی از مشکلات کشور‌های جهان سوم آن است که نمی‌توانند محصولات خود را به خوبی در دنیا بفروشند در این حوزه باید محصولاتی که در ایران تولید می‌شود را ضمن استانداردسازی در قالب یک برند به دنیا معرفی کنیم در زعفران گزینه‌ای مناسب برای آغاز یک تحول به خصوص در بخش کشاورزی است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: طی چند سال اخیر بر لزوم ساماندهی بازار محصولات کشاورزی تاکید شده که خوشبختانه شاهد ورود چند محصول کشاورزی در بازار بورس کالا هستیم که رفته رفته باید جنس برنامه ریزی‌ها برای تنظیم و مدیریت بازار داخلی و صادراتی را به این سمت یعنی بهره گیری از سازوکار‌های مدرن و کارآمد تغییر دهیم.

قربانی با اشاره به اینکه روش‌های سنتی به هیچ عنوان جوابگو نیست و کشاورزان در انتظار حمایتی اصولی و صحیح از سوی متولیان بخش کشاورزی هستند، گفت: اگر درست برنامه ریزی کنیم پس از آشنایی کشاورزان با نحوه عرضه و معامله محصولات در بازار‌های بورس کالا، باید صادرات را از مسیر بورس کالا کلید بزنیم که به عنوان مثال محصولی همچون زعفران به دلیل خاصیت دارویی که دارد تحریم پذیر نیست و خریداران خارجی به اجبار باید با بورس ایران آشنا و براساس قیمت‌های آن اقدام به خرید کنند.

وی تصریح کرد: همچنین به تازگی خبر از راه اندازی سازمان جهانی زعفران با نام “اوسک” مطرح شده است، سازمانی شبیه به اوپک که قصد دارد تولیدکنندگان زعفران دنیا را حول ایران گردهم آورد که با توجه به تولید بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان در کشور ما، این سازمان جهانی می‌تواند در برندسازی و شناساندن محصول ایرانی در بازار‌های بین المللی اثر ویژه‌ای داشته باشد و به عبارتی سهم ایران در تجارت زعفران دنیا را بگیرد.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد: هم اکنون وقتی در دنیا نام زعفران می‌آید نام اسپانیا در ذهن مصرف کنندگان نقش می‌بندد که این امر باعث شده تا اسپانیا مدعی تولید زعفران مرغوب باشد؛ این در حالی است که تنها مشکل ما نداشتن برند، استاندارد شناخته شده و بسته بندی مناسب این محصول است که امیدواریم با راه اندازی سازمان جهانی اوسک این مشکلات به سرعت مرتفع شود و اوسک با کمک بورس کالا، محصول باکیفیت ایران را به کل دنیا عرضه کند.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس با بیان اینکه محصولات کشاورزی ایران در دنیا بی نظیر است، اما باید بتوانیم این محصولات را به دنیا معرفی کنیم، گفت: اگر به کاری اعتقاد داشته باشیم حتما می‌توانیم آن را به سرانجام مطلوب برسانیم از این رو سازمان جهانی زعفران اتفاقی میمون خواهد بود که لزوم مشارکت همه فعالان بازار داخلی زعفران را می‌طلبد تا بتوانیم کمبود‌های حوزه تولید، بسته بندی، برندسازی و قیمت گذاری را با هدفی مشترک یعنی ارتقای جایگاه زعفران ایران در دنیا پوشش دهیم.

براساس این گزارش، راه اندازی سازمان جهانی تولید و صادرات زعفران “اوسک” که از سازمان جهانی اوپک الگو گرفته است، یک پروژه ملی به شمار می‌رود تا کشور‌های تولیدکننده این محصول در دنیا با ابتکار عمل ایران گردهم جمع شوند.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گرد آوری : bourse98.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.