Ultimate magazine theme for WordPress.

زمان احتمالی عرضه اولیه شستا و پلیمر آریا ساسول +جزئیات

0 24

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بورس

زمان احتمالی عرضه اولیه شستا و پلیمر آریا ساسول


2067, 

خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)

Loading…

خبرها حکایت از این دارد که عرضه اولیه این هفته تقریبا نهایی شده و این واگذاری در فرابورس انجام میشود. اما واگذاری شستا در بازار سهام به کجا رسید. زمان احتمالی عرضه اولیه شستا و پلیمر آریا ساسول

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، سهام پلیمر آریاساسول، بزرگ‌ترین تولیدکننده پلیمر منطقه بالاخره این هفته به عنوان دومین شرکت در سال جدید عرضه خواهد شد. به دنبال منتفی شدن برنامه عرضه‌های اولیه فرابورس در اواخر اسفندماه ۹۸ عرضه پلیمر آریاساسول هم به سال ۹۹ موکول شد و قرار است این هفته صورت گیرد.

از سال ۹۵ طراحی روش‌های متعدد و اجرایی در دستور کار گروه پذیرش شرکت قرار گرفت و بالاخره در تیرماه ۹۸ روش سهام ممتاز برگزیده شد. به نحوی که با واگذاری بخشی از سهام، خللی در راهبری و مدیریت شرکت ایجاد نشود.

با اینکه در ابتدا بازار سرمایه ایران اجازه پذیرش شرکت با سهام ممتاز را نداشت و همین امر مانعی بر سر راه حضور پلیمر آریاساسول در بورس بود، اما پس از ماه‌ها پیگیری در شهریور ۹۸ این موضوع در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصویب و در مهرماه ابلاغ شد.

به این ترتیب آریاساسول که پیشتاز در سرمایه‌گذاری خارجی، سودآوری و … بود، در حوزه پذیرش در بورس نیز نخستین شرکت با سهام ممتاز شد. پلیمر آریاساسول طی سال‌های گذشته از نظر شاخص «میزان فروش» که معیار اصلی رتبه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی در IMI۱۰۰ هست همواره رشد صعودی داشته و توانسته جایگاه خود را از رتبه ۶۴ در سال ۱۳۹۳ در بین یکصد شرکت برتر ایران به رتبه ۳۵ در سال ۱۳۹۸ ارتقا دهد.

این در حالی است که با کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی رتبه اکثر شرکت‌های پتروشیمی با کاهش همراه بود، اما آریاساسول با افزایش حجم تولیدات خود توانست بخش قابل توجهی از کاهش قیمت را جبران کند.

این شرکت همچنین به منظور پایداری سودآوری و باقی ماندن در بازار رقابت با رقبای جهانی پروژه افزایش ظرفیت و به روزآوری فرآیندهای تولید واحد اتان کراکر خود را در سال ۹۸ با موفقیت به نتیجه رساند که انجام آن افزایش تولید یکصد هزار تن اتیلن بیشتر و کسب رتبه بالاتر از نظر درآمد فروش در سال‌جاری را به همراه خواهد داشت.

تکمیل فاز نهایی پروژه افزایش ظرفیت واحد الفین آریاساسول با برنامه‌ریزی اولیه طی ۲۵ ماه و به سرویس آمدن موفقیت‌آمیز آن در اواخر بهمن‌ماه سال گذشته با بودجه‌ای کمتر از برآورد شرکت لینده آلمان از دستاوردهای این شرکت در سال ۹۸ بود.

همچنین تست موفقیت‌آمیز کاتالیست جدید و تولید محصول با ارزش افزوده بالای پلی‌اتیلن گرید باک خودرو از دیگر اقدامات این شرکت در حوزه تنوع‌بخشی به سبد محصولات و افزایش درآمد شرکت در سال ۹۸ بود. پلیمر آریاساسول همچنین با احداث یک واحد جدید پلی‌اتیلن با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار تن و راه‌اندازی آن در سال ۱۴۰۱ و افزایش ۲۵۰ میلیون دلار به درآمدهای خود می‌تواند به جایگاهی بین ۲۷ تا ۲۹ در رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر کشور از منظر درآمد دست یابد.

پلیمر آریاساسول اکنون از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پلیمر در منطقه است که ظرفیت تولید نزدیک به ۲ میلیون تن اتیلن، برش‌های سه کربنه و انواع پلی‌اتیلن سبک، سنگین و متوسط را دارد.

امکان عرضه اولیه شستا در چهارشنبه این هفته/ واگذاری بسیار شیرین در راه است

در همین حال مدیرعامل سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با اعلام اینکه امکان عرضه اولیه ۹.۶ میلیارد سهم شستا در چهارشنبه این هفته وجود دارد گفت: مطمئن باشید عرضه اولیه بسیار شیرینی در راه خواهد بود.

محمد رضوانی فر در واکنش به این سوال که با توجه به عدم انتشار آگهی عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام  شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در روز گذشته و لزوم رعایت مقررات آگهی عرضه اولیه حداقل ۴۸ ساعت قبل از زمان مدنظر ، آیا این رویداد به هفته آینده موکول شده به بورس پرس گفت : تمام مقدمات واگذاری سهام فراهم شده و فقط ملاحظاتی در مورد قیمت گذاری وجود دارد که در حال نهایی شدن  است.

وی ادامه داد: بنابراین از مسئولان سازمان و بورس تهران درخواست شده در صورت امکان ، زمینه عرضه اولیه سهام شستا را در چهارشنبه جاری فراهم کنند و این امکان وجود دارد که با موافقت مسئولان ، همین هفته واگذاری شستا انجام شود. این موضوع تا بعداظهر نهایی خواهد شد.

خبر انتخاب شده برای شما

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: رسیدن کشورهای اوپک پلاس به توافق در زمینه کاهش ۱۰ میلیونی تولید نفت می‌تواند خبر مثبتی برای اقتصاد کشور باشد که بازار سرمایه هم اثر مثبتی خواهد دید.

همچنین می توانید مقالات آموزشی “موفقیت در بازار بورس” را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.