Ultimate magazine theme for WordPress.

مجله اقتصاد98: اروپا برای اجرای اس‌پی‌وی در حال مذاکره با آمریکاست

0 ۲

به گزارش بورس 98 سرویس خبری اقتصادی

اروپا برای اجرای اس‌پی‌وی در حال مذاکره با آمریکا

نماینده مجلس:


فلاحت‌پیشه گفت: ما برای مقابله با تهدیدهای مختلفی که اروپایی ها از آن نگران هستند هزینه زیادی می دهیم درحالی که دلیلی وجود ندارد ما چنین هزینه هایی را پرداخت کنیم؛ ضمن آنکه اروپایی ها هنوز واکنش مثبتی به روحیه مشارکت جویانه ایران نشان نداده اند.


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، بعد از خروج آمریکا از برجام نگاه ها متوجه اروپا شد و تنها چند دقیقه بعد از اعلام خروج از برجام توسط ترامپ، حسن روحانی اعلام کرد اگر اروپا انتظارات ایران را برآورده سازد ایران از برجام خارج نخواهد شد. موضوعی که مقدمه ای شد برای سلسله مذاکرات ایران و اروپا و رسیدن به یک راه حلی درباره مبادلات پولی و بانکی؛ موضوعی که این روزها از آن به عنوان کانال ویژه ارتباط مالی ایران و اروپا یا همان «spv» یاد می شود و حالا گفته می شود به روزهای تصمیم گیری نهایی در این رابطه نزدیک می شویم اما سوال اینجاست چقدر می توان به این ساز و کار دل بست؟

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این رابطه گفت: درباره spv تا امروز بحث های زیادی مطرح شد که عمدتا از بابت محتوا بود اما در حال حاضر می توان گفت spv  گلوله برفی بود که عملا امروز که به لحظه اجرایی شدنش نزدیک می شود چیزی از آن باقی نمانده است اما با این وجود هنوز برخی افرادی در ایران منتظر spv هستند.

او ادامه داد: به اعتقاد من امروز نمی توان نگاه راهبردی به spv  داشت به ویژه آنکه این قانون امروز هم ابلاغ شود برای اجرا باید مدتی از آن بگذرد. به عبارت دیگر اروپایی ها برای ابلاغ و اجرای آن در حال مذاکره با آمریکا هستند نه ایران. لذا این موضوعاتی است که باید برای ارزیابی سطح توقعات از spv به آن توجه کنیم.

فلاحت پیشه ادامه داد: اینکه چقدر اروپایی ها در کار کردن با ما جدی هستند باید گفت جمهوری اسلامی ایران حتما باید نسبت به اروپایی ها نگاه واقع بینانه ای تعریف کند. ما برای مقابله با تهدیدهای مختلفی که اروپایی ها از آن نگران هستند هزینه زیادی می دهیم درحالی که دلیلی وجود ندارد ما چنین هزینه هایی را پرداخت کنیم؛ ضمن آنکه اروپایی ها هنوز واکنش مثبتی به روحیه مشارکت جویانه ایران نشان نداده اند. بنابراین وقتی این نگاه به صورت واقعبینانه و متقابل تعریف شد آن زمان است که ما راحت تر می توانیم با اروپایی ها کار کنیم.

او درپاسخ به این سوال که چرا از گلوله برف spv چیزی نمانده گفت: دلیلش مذاکرات اروپایی ها و نفوذ آمریکایی ها است. نهایی شدن SPVدر شرایط کنونی تنها می تواند تاثیرات سیاسی برای ما داشته باشد و انتظار گشایش اقتصادی و یا تحول شگرف در حوزه مراودات بانکی و مالی با توجه به فشار های آمریکا و نفوذ این کشور نباید از آن داشت و ما به طور جدی باید مسیروراه کارهای دیگری را برای حل این مشکلات دنبال کنیم.

پیش بینی دلار 98

منبع خبر

گرد آوری : ww.bourse98.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.