Ultimate magazine theme for WordPress.

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته +جزئیات

0 0

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بورس

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته


عرضه سهام دولتی، عامل افزایش عمق و جذابیت بازار سرمایه / عبور اقتصاد مردمی از خیابان بورس

فرهاد دژپسند در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار داشت: عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس حتماً عمق بازار را زیاد می کند. در سالی که به جهش تولید نام گرفته با اعمال عرضه‌های دولتی می‌توانیم جذابیت و گیرایی به وجود آمده در بازار سرمایه را حفظ و عمق بازار را بیشتر کنیم؛ با این اقدام گامی موثر در تأمین مالی اقتصاد کشور صورت می‌پذیرد. وزیر امور اقتصادی و دارایی به نحوه عرضه واگذاری اولیه شرکت‌ها در بورس اشاره کرد و افزود: تصمیم گرفتیم که عرضه‌ها به صورت فراگیر صورت پذیرد. در این روش عرضه‌ها در دو نوبت انجام می شود که هر گروه مشمول تخفیف ۲۰ و ۲۵ درصد است. در حقیقت این تخفیف شامل خرید اولی‌ها خواهد شد.

مشاهده کل خبر

ساز و کار واگذاری سهام دولتی روی میز هیات وزیران / ثبت سفارش خرید سهام دولتی با کد ملی

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، شورایعالی بورس در جلسه یازدهم فروردین ماه، بر اساس قانون بودجه سال ۹۹ و همچنین به استناد اصل ۴۴، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه امروز شانزدهم فروردین ماه ۹۹ توسط وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رییس جمهور شد. دکتر شاپور محمدی گفت: هفته گذشته شورایعالی بورس بر اساس بودجه سال ۹۹ و اصل ۴۴، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های بورسی و فرابورسی را تصویب و وزیر محترم اقتصاد این مصوبه را امروز به معاون اول رییس جمهور تقدیم کرد.

مشاهده کل خبر

سود آوری شرکت، مهمترین اصل قیمت گذاری سهم

دکتر شاپور محمدی در پاسخ به این سوال که افرادی که وارد بازار سرمایه می شوند چگونه می توانند از سرمایه خود صیانت کنند؟ گفت: افراد باید حتما آموزش کافی ببینند و اصلا به شایعات توجه نکنند. به این نکته توجه کنند که هیچکس در بازار سرمایه نمی تواند چیزی را تضمین کند. عده ای در شبکه های مجازی غیرقانونی ادعا می کنند می توانند سود مردم را تضمین کنند که چنین چیزی در بازار سرمایه وجود ندارد و هیچ چیزی تضمینی نیست. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: سرمایه گذاران باید در خرید سهام شرکت ها به این نکته توجه کنند که سودآوری یک شرکت مهم ترین اصل در تعیین قیمت شرکت است. اگر قیمت شرکت با سودآوری تناسب ندارد احتیاط کنند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه کانال مهم تامین مالی

محمد علی دهقان در گفتگویی رادیویی بیان کرد: بازار سرمایه یکی از کانال های مهم تامین مالی است که در حال حاضر ظرفیت بسیار خوبی دارد و هم دولت و هم بخش خصوصی می توانند از این مسیر استفاده کنند تا برنامه های خودشان را تامین مالی کنند و به نتیجه برسانند. معاون وزیر اقتصاد و دارایی به برنامه ریزی ها برای جهش تولید اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه هایی که باید انجام شود و در حال حاضر روی آن تمرکز داریم، بهبود فضای کسب و کار است یعنی سیاست هایی که لزوما نیازمند تزریق منابع بودجه و مالی نیستند.

مشاهده کل خبر

علت دو تغییر جدید در سفارش خرید

روح الله دهقان درباره تصمیمات اخیر و جدید برای افزایش حداقل سفارش خرید سهام از ۱۰۰ به ۵۰۰ هزار تومان و تغییر زمان ارسال دسته سفارش کارگزاران از ۸:۳۰ به ۸:۳۲ دقیقه گفت: از چهارشنبه این هفته ، حداقل ارزش هر سفارش خرید از طریق سامانه معاملات برخط به استثنا عرضه های اولیه ، ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود ولی برای فروش سهام، محدودیتی نیست. این مقام مسئول افزود: علاوه بر این ، طی سال های اخیر، قیمت سهام شرکت ها افزایش یافته و ارزش معاملات بیشتر شده است. بنابراین حداقل سفارش خرید ۵۰۰ هزار تومانی ، معقول و منطقی بوده و باعث جلوگیری از ورود سفارش های کم ولی پرتعداد و کاهش فشار بر سامانه معاملات می شود.

مشاهده کل خبر

جزئیات عرضه بزرگ سهام

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار جزئیات واگذاری سهام دولتی در بازار سهام را تشریح کرد. یاسر فلاح با اشاره به اینکه یک تصمیم مهم در راستای کاهش تصدی‌گری دولت اتخاذ شده، گفت: قرار است باقیمانده سهام دولت در سهام شرکت‌هایی که در قالب اصل ۴۴قانون اساسی در بازار سهام (بورس و فرابورس) عرضه‌شده  واگذار شود. هرچند این موضوع مدت زیادی است که در حال پیگیری است، ولی با اهتمامی که از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط صورت‌گرفته در گام نهایی قرار دارد.

مشاهده کل خبر

خلاصه عملکرد پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران برای سال ۹۸

مجید نوروزی معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران گفت: سال ۱۳۹۸ در بورس اوراق بهادار تهران در حوزه پذیرش و عرضه شرکت‌ها با برگزاری ۱۹ جلسه هیئت پذیرش به پایان رسید. در این جلسات، درخواست پذیرش سهام ۱۱ شرکت در صنایع مختلف مطرح شد. در جلسات برگزار شده هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار تهران، ۸ شرکت با مجموع سرمایه ۱۰۱۸۵۰ میلیارد ریال پذیرش گردید که بزرگترین شرکت پذیرش شده، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با سرمایه ۸۰۰۰۰ میلیارد ریال بوده است. همچنین تعداد ۲۳ اوراق بدهی (شامل انواع صکوک و اوراق مشارکت) با مبلغ کل بیش از ۷۲ هزار میلیارد ریال در بورس تهران پذیرفته شده است که نسبت به سال ۱۳۹۷ بیش از صد درصد افزایش داشته است.

مشاهده کل خبر

بهترین محل برای آرام گرفتن نقدینگی بورس است

عضو هیات مدیره بورس انرژی مهمترین فاکتور در پیش‌بینی آینده بازار را مربوط به ریسک سیستماتیکی به نام بازارهای جهانی دانست و گفت: شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها و بازارها را در دنیا تحت تاثیر قرار داده است، زیرا در کنار اینکه بازار کشور تقریبا مستقل از اقتصاد دنیا عمل می‌کند، اما واقعیت این است که بخش مهمی از آن وابسته به بازار جهانی و بین‌المللی است؛ بنابراین کرونا، فاکتور مهمی است که می‌تواند بر روند فعالیت تمامی بازارها در سال ۹۹ تاثیر بگذارد. سید رضا علوی اضافه کرد: در کنار عوامل بیرونی، فاکتورهای درونی از جمله نقدینگی سرگردان در پیش‌بینی وضعیت اقتصادی موثرند. در حال حاضر حجم این نقدینگی بیش از دو هزار هزار میلیارد تومان است که به دنبال کسب منفعت در بازارهای مختلف ورود پیدا می‌کند. با توجه به اتفاقاتی که در بازارهای ارز، سکه، طلا، تجارت و مسکن افتاده است، در حال حاضر بهترین جایی که این نقدینگی می‌تواند کسب منفعت داشته باشد، بازار سرمایه خواهد بود.

مشاهده کل خبر

برترین شرکت های کارگزاری عضو بورس انرژی ایران در سال ۹۸

سرپرست اداره بازرسی، امور اعضاء و نظارت بورس انرژی ایران گفت:  ۷۰ شرکت کارگزاری عضو بورس انرژی ایران هستند که از سال گذشته از این تعداد ۶۳ شرکت به مستریان خدمات ارایه دادند. تعداد کارگزاران فعال در بازارهای مشتقه، فیزیکی و سایر اوراق بهادار برای سال  ۹۸ نیز به ترتیب ۳۶، ۶۲ و ۱۲شرکت کارگزاری بود. ریحانه نجاریان ادامه داد: سال ۹۸ بازارهای بورس انرژی ایران شاهد انجام معاملاتی به ارزش بیش از ۵۳۷ هزار میلیارد ریال بودند و در این بازار ها شاهد بیش از ۱۷۱ هزار میلیارد ریال، (معادل ۲۱۳ درصد) رشد نسبت به دوره مشابه سال گذشته بودیم.

مشاهده کل خبر

سال پرفشاری که بر «کمیتۀ تدوین مقررات» گذشت / چشم‌انداز مرکز پژوهش در سال جدید

رییس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اقدامات انجام شده این مرکز در سال گذشته بیان کرد: مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار به‌ عنوان بازوی پژوهشی و توسعه‌ای سازمان، مبتنی بر اهداف تعیین شده در برنامۀ راهبردی و همچنین وظایف محوله از سوی هیئت مدیرۀ سازمان بورس و اوراق بهادار، در سال ۹۸ اقداماتی را در سه حوزه پیگیری و اجرا کرده است که در برخی از این موارد محوریت فعالیت، مرکز پژوهش بوده و در برخی از فعالیت‌ها برای اجرای فعالیت مرتبط با بخش‌های مختلف به عنوان همکار پژوهشی عمل کرده است. این حوزه‌ها شامل، توسعه و نوآوری مبتنی بر موازین شرعی، ایجاد بسترهای قانونی و مقرراتی و ایجاد بسترهای داده‌ای و آماری برای بازار سرمایه هستند. 

مشاهده کل خبر

نقش حیاتی بازار سرمایه در تحقق جهش تولید/ بنگاه ها برای تامین مالی به بازار سرمایه بروند

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است که شعار سال ۹۸ به دلیل برخی از مقررات محدود کننده تحقق پیدا نکرد، اما امید است در سال جاری با درک درست و به موقع از برخی سیاست‌گذاری‌ها شاهد بهبود فضای کسب و کار و جهش تولید باشیم. در این میان بنگاه‌ها در سال ٩٩ می‌توانند به جای مراجعه بیشتر به بانک‌ها و تامین نیاز خود از طریق بازار پول به سمت بازار سرمایه بروند و از ظرفیت‌های موجود در این بازار برای تامین نیاز مالی خود استفاده کنند.  حسین سلاح ورزی با اشاره به ابزار و زیرساخت‌های مورد نیاز برای تحقق شعار جهش تولید و تداوم تولید اشاره کرد و افزود: تا قبل از شیوع ویروس کرونا تنها کانال درآمد یا تامین نیاز ارزی‌ کشور به دلیل تحریم‌های گسترده از محل صادرات غیرنفتی یعنی تولیدات صادراتی بود.

مشاهده کل خبر

چرایی امنیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه با بررسی روند بازار در سال جدید گفت: با توجه به چشم‌اندازی که دولت و مسئولان سازمان بورس ترسیم کرده‌اند، سال جدید، سالی است که سهام دولتی بیشتری در بورس عرضه می‌شود و همچنین شاهده عرضه اولیه زیادی خواهیم بود. بازار سرمایه از رشد دلار و تورم متاثر شده و این موضوع در رشد سودآوری شرکت‌ها و ارزش دارایی آنها تاثیر گذاشته است. به گفته کورش شمس، با ورود نقدینگی مناسب به بازار در روزهای ابتدایی سال جدید با بازده خوبی مواجه هستیم. در نظر داشته باشید که بازار سرمایه از جنس بازارهای به شدت نقد شونده است و سهام شرکت‌های خوبی در آن پذیرش شده اند و ورود نقدینگی به آن نشان دهنده اعتماد مردم و سرمایه‌گذاران به بازارسرمایه است.

مشاهده کل خبر

تاثیر کرونا بر بازارهای مالی و تحلیل آن

به گفته قاسم محسنی، شروع این بحران در کشور چین به تنهایی باعث شد تا آثار آن را در روند نزولی در بازارها از جمله کامودیتی‌ها شاهد باشیم. از سوی دیگر عدم توافق عربستان و روسیه در اجلاس اوپک پلاس و در نتیجه آن کاهش قیمت نفت خام ، ابتدا تا ۳۰ دلار که برخی پیش‌بینی‌ها تا پایین‌تر و حتی کمتر از ۲۰ دلار را برای شش ماه آینده دور از ذهن ندانسته‌اند، همه و همه نشان از رخداد یک بحران مالی جدید در اقتصاد جهانی در ماه‌های آتی دارد. مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری برهان ادامه داد: از سوی دیگر تأثیرات این بحران بر مدیریت مالی شخصی خانوار و کسب و کارهای کوچک و بعضاً بزرگ به نوعی است که با وارد آمدن خلل در ثبات جریانات درآمدی این شرکت‌ها، بعضاً شاهد افزایش ریسک اعتباری کسب و کارها می‌شویم؛ تا جایی که اخیراً برخی از مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری مطرح دنیا ، تاثیر تأخیر در بازپرداخت اقساط برخی از وام‌ها را که به دلیل شیوع ویروس کرونا رخ داده است، بر رتبه اعتباری موضوع رتبه‌بندی کاهش داده‌اند.

مشاهده کل خبر

۱۳۹۸، سال شکست رکورد های بازارسرمایه / رشد بازار در سال 99

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک)، در سال ۹۸ ریسک‌های غیرسیستماتیک بسیاری بر بازار، سایه افکنده بود اما قدرت نقدینگی و اقبال روز افزون آحاد مردم باعث رشد بازار سرمایه شد تا آنجا که تعداد کدهای سهامداری به بیش از ۱۳ میلیون کد (عمدتا حقیقی) رسید. امیرتقی خان تجریشی به ابزارهای مالی که سال گذشته وارد بازار شدند، اشاره کرد و گفت: در حالی که سال گذشته تمامی توجهات به افزایش شاخص کل معطوف بود، شاهد معرفی ابزار های مختلفی هم در بورس‌ها بودیم. ابزارهای اختیار معاملات و آتی سبد سهام ازجمله ابزارهایی بودند که از دو سال پیش به بازارسرمایه وارد شدند، اما شاید مهمترین ابزار معرفی شده در ماه پایانی سال گذشته که متأسفانه رونمایی از آن مقارن با شیوع ویروس کرونا شد، «فروش تعهدی» یا به اصطلاح معاملات دوطرفه بود که برروی برخی نمادها اجرایی شد و زمینه را برای جذاب‌تر کردن بازار و پوشش ریسک فراهم کرد.

مشاهده کل خبر

تمدید ۳ ماهه مهلت برگزاری مجامع

مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار امروز طی ابلاغیه‌ای خطاب به تمام شرکت های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان بورس و حسابدارن معتمد این سازمان اعلام کرد که شورای عالی هماهنگی اقتصادی مهلت برگزاری مجامعی که باید تا ۲۸ اسفند برگزار می‌شدند را تا ۳ ماه تمدید کرده است.

مشاهده کل خبر

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.