Ultimate magazine theme for WordPress.

پیش‌بینی وضعیت بازارهای مالی تا پیش از انتخابات مجلس +جزئیات

0 1

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار بورس

پیش‌بینی وضعیت بازارهای مالی تا پیش از انتخابات مجلس


2067, 

خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)

Loading…

یک کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به این که دولت نمی‌تواند به شکل دستوری بازارها را کنترل کند، عنوان کرد: تا انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه اگر دولت رفتار چند ماه اخیر خودش را ادامه دهد و شوک جدید ناشی از بخشنامه‌ها و برخی از مصوبات نداشته باشیم انتظار این است که آرامش بازارها ادامه‌دار باشد.

به گزارش رادیو سهام، کشور با کسری بودجه مواجه است و انتخابات نمایندگان مجلس تا کمتر از سه ماه آینده برگزار می‌شود.

در این وضعیت به نظر می‌رسد نگرانی از نوسانات بازارهای مالی تا پایان سال و با نزدیک شدن به انتخابات و تاثیری که این فرآیند سیاسی روی بازارها می‌گذارد، بیشتر می‌شود.

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت بازارها تا اسفند ماه امسال که انتخابات نمایندگان مجلس برگزار می‌شود گفت: بازارهای مالی و پولی که با بازارهای جهانی ارتباط دارند متاثر از فعال و انفعالات سیاسی خارجی و داخلی هستند.در شرایط تحریمی هر پدیده مثبت سیاسی می‌تواند فشار این شرایط را کم کند و برعکس؛ بنابراین اگر در انتخابات دوم اسفند مردم حضور پررنگی داشته باشند، یک یارانه‌ای است که بخش سیاسی یا حضور مردم به اقتصاد خواهد داد و موجب آرامش بازارهای اقتصادی می‌شود.

براساس اظهارات وی، قیمت‌ها در بازارهای طلا و ارز تابع عوامل بنیادینی مثل نرخ تورم، رشد اقتصادی، نرخ نقدینگی و… هستند. دولت نمی‌تواند به شکل دستوری بازارها را کنترل کند و شاید در کوتاه‌مدت بتواند با زیاد کردن عرضه ارز نرخ آن را کنترل کند اما منابع ارزی دولت که نامحدود نیست؛ در ضمن دولت این تجربه را در گذشته دارد که با عرضه ارز نه تنها کنترل نشد بلکه صعودی نیز شد.

آن‌طور که این اقتصاددان وضعیت بازارها را ارزیابی کرده است؛ اگر راهبرد دولت این باشد که نرخ تورم تحت کنترل و انضباط پولی و مالی داشته باشد، به دنبال کوچک کردن خودش و در قالب اصل ۴۴ فعالیت‌های خودش را به بخش خصوصی واگذار کند؛ پارامترهای مثبتی هستند برای این که بازارها روند باثباتی داشته باشند و شاهد نوسانات شدیدی نباشیم.

وی تصریح کرد: تا انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه اگر دولت رفتار چند ماه اخیر خودش را ادامه دهد، مثلا به سراغ دقیق کردن اعداد، کم کردن وابستگی به نفت، ایجاد منابع درآمدی جدید برود و شوک جدید ناشی از بخشنامه‌ها و برخی از مصوبات نداشته باشیم انتظار این است که آرامش بازارها ادامه‌دار باشد.

حق‌شناس در پایان تاکید کرد: در آبان ماه امسال، شاخص تورم نقطه به نقطه یک واحد کم شده، تورم ماهانه نیز کم شده و تورم میانگین هفت ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ کاهشی بوده است؛ اگر این روال ادامه پیدا کند می‌تواند نشان‌دهنده ثبات باشد.

منبع: تجارت‌نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

چه شرکت‌هایی آماده عرضه اولیه در بورس هستند؟

معاون ناشران و اعضای بورس اوراق بهادار تهران شرکت‌هایی که آمادگی عرضه اولیه دارند را به سه دسته تقسیم کرد که از میان آن‌ها شرکت‌هایی از گروه کشاورزی و شوینده در ابتدای صف عرضه قرار دارند.

همچنین می توانید مقالات آموزشی “موفقیت در بازار بورس” را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.