Ultimate magazine theme for WordPress.

چرا ستاد ویژه طراحی‌ درآمدهای جایگزین نفتی تشکیل نشد؟ +جزئیات

0 2

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار اقتصادی

چرا ستاد ویژه طراحی‌ درآمدهای جایگزین نفتی تشکیل نشد؟


چرا ستاد ویژه طراحی‌ درآمدهای جایگزین نفتی تشکیل نشد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد – باتوجه به شوکهای ارزی اخیر ناشی از تحریمهای اقتصادی تشکیل ستاد ویژه طراحی‌ درآمدهای جایگزین نفتی ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش فصل اقتصاد، موضوع رهایی بودجه کشور از نفت طی سالهای گذشته مورد بحث بوده است و تاکیدات مقام معظم رهبری نشان از اهمیت بالای این موضوع دارد.
با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد (شکهای ارزی و…) و کسری بودجه‌ای که در سال جاری گریبان کشور را گرفته است، این سوال مطرح می‌شود که چرا ستادی منسجم برای طراحی راهکارهای عملیاتی برای جایگزینی درآمدهای نفتی با وجود اهمیت موضوع تشکیل نشده است؟
ضرورت تشکیل چنین اتاقی از این جهت است که به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از کسری بودجه فعلی کشور مربوط به کاهش فروش نفت می‌شود. البته که در این مدت راهکارهایی برای جایگزینی منابع درآمد نفتی با استفاده از مسیرهای مختلف توسط نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی مطرح شده است.
اما اثرگذاری این راهکارها زمانی می‌تواند عملیاتی شوند که به شکلی منسجم و ساختارمند مطرح شوند که در این میان نیاز به وجود یک اتاق مشترک با حضور نمایندگان و کارشناسان صاحب نظر با داشتن شرط سوابق عملیاتی و اجرایی ضروری به نظر می‌رسد.
براساس نظر کارشناسان، یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای جایگزینی درآمدهای نفتی کشور، موضوع مالیات است. اهمیت مالیات در تامین منابع جدید به حدی بود که اصلاح بخشهای مختلف نظام مالیاتی کشور در طرح کلی اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور مطرح شد.
بحث اصلاح نظام مالیاتی کشور در ذیل بند درآمدهای پایدار آورده شده که خود تاییدی بر ظرفیتهای بالای نظام مالیاتی کشور برای تامین منابع پایدار با استفاده از اضافه کردن برخی از پایه‌های مالیاتی جدید، جلوگیری از فرارهای مالیاتی و ساماندهی معافیتها است.
>انتهای پیام/Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

سایر مطالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.