Ultimate magazine theme for WordPress.

۸ طرح ضروری روی میز کمیسیون صنایع و معادن مجلس/ چهره اقتصادی در انتظار سفارتخانه‌ها/ خروج خودرو از حیاط‌ خلوت دولت‌ها؟ +جزئیات

0 ۱

به گزارش بورس 98 سرویس اخبار اقتصادی

۸ طرح ضروری روی میز کمیسیون صنایع و معادن مجلس/ چهره اقتصادی در انتظار سفارتخانه‌ها/ خروج خودرو از حیاط‌ خلوت دولت‌ها؟خبرگزاری میزان – سعید ابراهیمی – زبانش به سیاست نمی‌چرخد. با لیست ۳۰ نفره تهران وارد مجلس شده است و هم اکنون سکاندار کمیسیونی است که نقشه راه صنعت در آن کشیده می‌شود، می‌گوید عرصه اقتصاد نباید محل بده و بستان سیاسی دولت شود؛ از قوانین بالادستی می‌گوید و شانه‌های که نمی‌خواهند زیر بار مسئولیت خم شود. داد و فغان هم می‌کند؛ می‌گوید آقای نوبخت و امثالهم که هفت سال مدیریت کشور را در اختیار داشته و در حاشیه‌ها سر کردند چرا باید امروز بگویند که ما نمی‌توانیم دارو هم در ازای نفت بگیریم. آرام است و می‌گوید باید مدیران خودروسازی را مقداری آزاد بگذارند. به جوانان باور دارد و غرق در غرور می‌گوید ما نفت‌مان را به راحتی می‌توانیم بفروشیم و با پرچم هم می‌توانیم این کار را بکنیم، دست آخر هم نسخه‌ای برای رییس جمهور بعد می‌پیجد.

این نواری از اظهارات عزت‌الله اکبری‌تالارپشتی نماینده مردم «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس» در مجلس یازدهم است. متولد سال ۱۳۳۲ در شهرستان قائم‌شهر است و سابقه نمایندگی در ادوار پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی را از حوزه انتخابیه محل تولد خود در کارنامه دارد. در ادامه مصاحبه خبرگزاری میزان با رییس کمیسیون «صنایع و معادن» مجلس را می خوانید.

بی‌انضباطی دولت؛ زمینه‌ساز مشکلات
میزان: بگذارید مصاحبه را با اتفاقات اخیر اقتصادی و معیشتی مردم آغاز کنیم. بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقداند سفره معیشتی مردم کوچک شده است. اخیرا هم کار به جایی رسیده که گفته می‌شود قیمت کره افزایش یافته و پای سلطان کره هم به میان آمده است. به نظر شما از کی و چه زمانی پای سلاطین به سفره معیشتی مردم باز شد؟

اکبری تالارپشتی: بنده بنا ندارم سیاسی صحبت کنم؛ فعالیت ما حول محور کمیسیون صنایع و معادن است.

میزان: به نظر می‌رسد این مقوله خیلی سیاسی نباشد
اکبری تالارپشتی: به هر حال بی انضباطی و منفعل بودن دولت و عدم برنامه‌ریزی درست بسیاری از این مشکلات را فراهم می‌کند و این مشکلات به هیچ وجه به نفع مردم نیست.

میزان: به نظر شما باید چه کار کرد تا امور اقتصادی به دست مردم بیافتند. قوانین در این رابطه چه می‌گویند؟
اکبری تالارپشتی: تمام قوانین بالا دستی کشور گویای این است که باید امورات را به مردم محول کنیم لذا اگر همین کار و همین قوانین به درستی انجام شود، بار دولت سبک‌تر شده و درآمد بالایی به دست خواهد آورد.

میزان: چگونه؟
اکبری تالارپشتی: اینکه وقتی تولید، کشاورزی و صنعت در دست بخش خصوصی باشد، این بخش تضمین کننده رشد تولید در سطح بالا خواهد شد؛ در این فرآیند وقتی درآمدزایی بخش خصوصی افزایش پیدا کرد، پرداخت عوارض، مالیات و بیمه از این بخش می‌تواند برای دولت درآمد زا باشد، منتهی دولت باید این هنر را داشته باشد تا بخش‌های اقتصادی را با دست مردم فعال کند.
میزان: به نظر شما دولت چنین هنری را دارد؟
اکبری تالارپشتی: خیر.

میزان: این هنر را ندارد یا اینکه برخی اجازه نمی‌دهند به این سمت حرکت کند؟
اکبری تالارپشتی: دولتی که بگوید به من اجازه نمی‌دهند بی عرضه است، بالاخره دولت اختیاراتی دارد و اگر بیشتر از آن طلب کند در اشتباه است و اگر هم حوزه مسئولیت خود را نمی‌شناسد دیگر بدتر است.


میزان: آیا در حال حاضر اقتصاد در دست مردم است؟

اکبری تالارپشتی: هم هست و هم نیست؛ حرف ما این است که در روز ۲۲ بهمن مردم در صحنه حاضر می‌شوند. این مردم ظرف چند ساعت و برای یک سال وجه سیاسی نظام و دولت را بیمه می‌کنند، آیا همین حضور مردمی در صنعت و کشاورزی نمی‌تواند کشور را بیمه کند؟ ما حتما می‌توانیم حضور مردم را داشته باشیم، منتها اینکه دولت برنامه داشته باشد و از همه این ظرفیت‌ها نهایت استفاده را بکند، جای بحث دارد.

اقتصاد مردمی؟
میزان: بگذارید مقداری به خاستگاه و جایگاه مجلس یازدهم بپردازیم، این مجلس که با پشتوانه مردم و شعار «اقتصاد مردمی» پای به میدان گذاشت قرار است چه دورنمایی را برای اقتصاد کشور رقم بزند؟

اکبری تالارپشتی: مجلس عهده دار مسائل تقنینی و نظارتی است. مجلس یازدهم از زمان آغاز به کارش اقدامات خوبی را در زمینه‌های مختلف شروع کرده است.

۸ طرح ضروری
میزان: در کمسیون صنایع و معادن مجلس چه فعالیت‌هایی آغاز شده است؟

اکبری تالارپشتی: حدودا هشت طرح ضروری در دست اقدام داریم.

چهره اقتصادی در انتظار سفارتخانه‌ها
میزان: کمی بیشتر توضیح دهید

اکبری تالارپشتی: ما برای اینکه بتوانیم بستر حضور مردم را در صنعت تقویت کنیم، آمدیم و گفتیم که دولت باید دیپلماسی اقتصادی را سر فصل اقدامات خود قرار دهد و چهره سفارت‌خانه‌ها را به طور کلی تغییر دهد و از این حالت سیاسی و بی خاصیت، به اقتصادی و فعال تبدیل کند.

میزان: یعنی تجارتخانه شوند؟
اکبری تالارپشتی: نه تجارت خانه؛ سفارتخانه‌ها باید مرجع کمک کننده بین بخش خصوصی کشور و بخش خصوصی سایر کشور‌ها باشند تا مراودات اقتصادی انجام و تسهیل شود بنابراین اینکه گفته می‌شود باید فضای کسب و کار را ایجاد کنیم یک شقه از این موضوع در این بخش نهفته است.

میزان: بنابراین ما در این بخش ضعیف هستیم
اکبری تالارپشتی: بله. به هر حال دولت امور اجرایی را در اختیار دارد اما ساز و کاری مناسبی را در این بحث فراهم نکرده است.

میزان: درباره طرح دیپلماسی اقتصادی بگویید، اقدامات تا کجا پیش رفته است؟
اکبری تالارپشتی: در حال حاضر ما با وزارت امور خارجه در راستای این طرح کارگروه مشترکی تشکیل دادیم که این مسئله جا بیافتد.

میزان: سایر فعالیت‌ها در کمیسیون صنایع و معادن به چه شکل است؟
اکبری تالارپشتی: مسئله دیگر این است که سعی می کنیم تا نظامات جامع، به عنوان مثال نظام جامع تامین مالی، نظام جامع خدمات گمرکی و تعرفه‌ای، نظام جامع مالیاتی، نظام جامع بیمه و تامین اجتماعی را در کشور مستقر کنیم؛ در حال حاضر روی این مسائل کار می‌کنیم و در این راستا با وزارت امور اقتصادی و دارایی کارگروهی را تشکیل داده ایم. همچنین ما در بحث شبکه ملی اطلاعات ورود کرده ایم و در این بخش هم حدود ۴ موضوع را جهت تحقیقات بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس ارجاع داده ایم.

خروج خودرو از حیاط‌ خلوت دولت‌ها؟

میزان: فعالیت کمیسیون در زمینه خودروسازی چگونه است؟
اکبری تالارپشتی: در این زمینه هم فعالیت کمیسیون آغاز شده، کارگروهی تشکیل شده و به دنبال این هستیم تا ببینیم مدل خودروسازی در ایران باید چگونه باشد، تلاش می‌کنیم تا خودروسازان به نوعی حیاط خلوت دولت‌ها نشوند و صرفاً به صورت یک بنگاه اقتصادی اداره شوند.

میزان: این موضوع شدنی است؟
اکبری تالارپشتی: بله. ما می‌توانیم. ما می‌توانیم قوانینی وضع کنیم که دخالت دولت در خودروسازی برایش هزینه ایجاد کند، لذا در برخی موارد ما می‌بینیم که شبانه مدیر عامل و حتی بخش‌های پایین مدیریتی یک خودروسازی را تغییر می‌دهند، بنابراین این مسئله امنیت در حوزه مدیریتی خودروسازی را از بین می‌برد؛ اینکه بر فرض مثال فلان مقامی در دولت پشت میز خود نشسته و دستور می‌دهد که فردی را جایگزین فرد دیگری در خودروسازی کنند، پسندیده نبوده و خسارت بار است.

کارشنکی خودرویی دولت
میزان: بنابراین شرایط موجود باید محصول تصمیم شبانه برخی مقامات دولتی باشد؟

اکبری تالارپشتی: حوزه اقتصادی ساز و کار خاص خود را دارد؛ اداره بنگاه اقتصادی ساز و کار خود را دارد؛ چه اینکه سهام آن دست دولت باشد و یا نباشد. نمی‌شود در امور اقتصادی دخالت کرد و در ادامه بدون هزینه از آن خارج شد. در حال حاضر دولت در ایران خودرو و سایپا سهام دارد، این یک اصل است و بنده به آن باور دارم و آن این است که اگر ما در حوزه سلول‌های بنیادین، ساخت موشک‌های نقطه زن، انرژی هسته‌ای، نانوتکنولوژی و هوا فضا قله‌ها را فتح می‌کنیم، آیا نمی‌توانیم در خودروسازی که با چهار چرخ روی زمین راه می‌رود به موفقیت برسیم؟ حتما ما می‌توانیم در این زمینه موفق شویم، آنهم با بچه‌های همین مملکت. جوانان ما در آن بخش هایی که عنوان شد سازماندهی می‌شوند، اما دولت در خودروسازی نمی‌گذارد این جوانان همدیگر را پیدا کنند و به نوعی متلاشی می‌شوند، وگرنه بنده باور دارم با همین شبکه مدیریتی – علمی می‌توانیم بسیار موفق باشیم، در صورتی که دولت در این زمینه دخالت نکرده و امنیت شغلی آن را به هم نزند.

بنگاه‌های اقتصادی نباید محل بده و بستان سیاسی دولت شود چرا که بده و بستان‌ها باید در جای دیگری رقم بخورد

برخی عرضه مدیریتی ندارند
میزان: یعنی بده و بستان سیاسی دارد؟

اکبری تالارپشتی: قطعا. بنگاه‌های اقتصادی نباید محل بده و بستان سیاسی دولت شود چرا که بده و بستان‌ها باید در جای دیگری رقم بخورد. به عنوان مثال در مناصب و مصادر دولتی و نه در اقتصاد؛ لذا در حوزه اقتصاد و صنعت ما باید بهترین افراد را انتخاب کنیم و نه اینکه بیاییم پسرخاله خودمان را در آن مناصب جایگزین کنیم و یا اینکه برادر فلان مقام بگوید چه کسی را برای این سمت در نظر بگیریم. این مسائل، مسائلی است که همه اقدامات را ویران می‌کند و حتما باید شایسته سالاری جایگزین شود. اینکه فردی مسئولیت بگیرد و با شکل گیری مشکلات دست آخر بگویید که اجازه ندادند تا من خوب کار کنم غلط است، چرا که در آن فرد در بخش خود مدیر و وزیر بوده و امور اجرایی را در دست داشته است؛ برخی عرضه مدیریتی ندارند و نهایتا می‌گویند که نگذاشتند که ما خوب کار کنیم.

مقصر اصلی در خودروسازی و مسائل اجرایی دولت است
میزان: مدیران خودروسازی فلش را جای دیگری می‌زنند و به سمت دیگری می‌پیچیند؟

اکبری تالارپشتی: به اعتقاد بنده اگر مدیران خودروسازی را مقداری آزاد بگذارند بهترین اقدامات را انجام خواهند داد، اگر با این بچه‌ها دستوری رفتار نشود این بچه‌ها می‌توانند بهترین سامان دهی را در امور خودرویی کشور داشته باشند بنابراین قطعا مقصر اصلی در خودروسازی و مسائل اجرایی دولت است.

ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به حوزه خودروسازی
میزان: کمیسیون صنایع مجلس به چه نحوی قصد دارد پای دولت را از خودروسازی بیرون کشیده و به قول شما دخالت دولت را در خودروسازی پرهزینه کند؟

اکبری تالار پشتی: ما ابتدا باید این دخالت را تعریف کنیم، یک وقتی می‌گوییم دولت سهامدار است و این سهام هم قاعده خاص خود را دارد. در حال حاضر سهام دولت در ایران خودرو ۱۴ و در سایپا ۱۷ درصد است، این جای سوال دارد که آیا درصد دخالت دولت همچون درصد سهام اش است؟ دولت اصلا نباید در خودروسازی دخالت کند. دولت برای هر میزان سهامی که در خودروسازی دارد باید مدیر تعیین کند و این مدیر همراه مجموعه مدیران دیگر باید اقدامات خود را به پیش ببرند، دولت نباید به خودروسازی امر و نهی کند و بگویند این را بردار و آن را بگذار. به اعتقاد بنده اگر در همین خودروسازی موجود دخالت نشود – چه از سوی مجلس و چه دولت – همین بچه‌ها کار‌های سطح بالایی انجام خواهند داد، ما در حال حاضر بهترین طراحان، مهندسان و شرکت‌های دانش بنیان را در زمینه تولید خودرو داریم. اخیرا بنده جلسه‌ای با مدیران ایران خودرو داشتم و در آن جلسه تاکید کردیم که باید شرکت‌های دانش بنیان را در خودروسازی وارد کنید که این مدیران به بنده گفتند ما این اقدامات را آغاز کردیم.

حتماً می‌توانیم از صنعت دفاعی برای ارتقاء سایر صنایع بهره ببریم
میزان: به موازات این موضوعات شاهد شکل گیری نهضت قطعه سازی از سوی وزارت دفاع در کشور هستیم به نظر شما چقدر ضرورت دارد تا فعالیت صنایع دفاعی به کمک سایر بخش‌های مختلف صنعت در کشور بشتابند؟

من بار‌ها گفته ام که مقامات ما اصلا موضوع مالیات بر ارزش افزوده را خوب متوجه نشده‌اند

اکبری تالارپشتی: نهضت ساخت داخل عبارتی بود که بنده برای نخستین بار مطرح کردم، بنده زمانی که مسئول پروژه‌های مربوط به ساخت داخل در نفت و ایدرو بودم این عبارت را به کار بردم، با این حال حتما وزارت دفاع می‌تواند فعالیت صنعتی خود را به سایر صنایع تسری دهد و بنده به این مسئله باور دارم؛ البته این باور داشتن بسیار مهم است و خیلی‌ها فقط حرف از آن می‌زنند. نهضت ساخت داخل زمانی به رونق می‌رسد که دولت این ساز و کار را ایجاد و واحد‌های صنعتی و تولیدی وابسته را تقویت کرده و از محل عوارض و مالیات آن ارتزاق کند نه اینکه این صنایع را به عنوان مثال دچار مالیات ارزش افزوده کند، من بار‌ها گفته ام که مقامات ما اصلا موضوع مالیات بر ارزش افزوده را خوب متوجه نشده‌اند بنابراین این مفاهیم باید به خوبی فهم شود و نیاز است تیم‌هایی در این زمینه تشکیل شود تا فلش‌شان در همه مقاطع به سمت تولید و منافع ملی بزند؛ لذا این بحث‌ها کلیدی است و مدیران اجرایی باید فهم برخی از موضوعات را داشته باشند بنابراین به طور صددرصد می‌توانیم از فناوری صنعت دفاعی برای ارتقاء سایر صنایع بهره ببریم؛ در حال حاضر «ناسا» – اداره کل ملی هوانوردی و فضا – در آمریکا هم همین اقدام را انجام می‌دهد. همچنین صنایع دفاعی کشور کمک زیادی به صنعت قطعه سازی داخلی کرده است و به اعتقاد بنده در این موارد موفق‌تر بوده‌اند چرا که در این مسیر دست اندازی و آلودگی کمتر است و انضباط بیشتری حکمفرماست. همچنین سپاه نیز وارد ساخت تجهیزات موشکی شده است و به سرعت در این زمینه رشد می‌کند آن هم به این دلیل که اجازه نمی‌دهند مزاحمت‌هایی از این دست بر سر راهشان باشد و خودشان این مسائل را مدیریت می‌کنند و تلاش کرده و فداکارند و در نهایت متوکل خدا هستند.

گرانی؛ محصول بی‌برنامگی دولت

میزان: مقداری به عقب برگردیم شما درباره نگرانی‌ها در زمینه قیمت خودرو چه نظری دارید، آیا این نگرانی‌ها توجیه‌ای دارد؟
اکبری تالارپشتی: گرانی موجود در پی بی برنامگی و ناتوانی دولت در ساماندهی اقتصاد و ارزش پول ملی رخ داده است؛ زمانی که ما در این بستر ساز و کار‌های لازم را نداشته باشیم با مشکل مواجه می‌شویم لذا باید گفت بخش عمده‌ای از اقدامات همین دولت فعلی در حاشیه بوده است و برخی عرضه مدیریت امور مربوط به خود را نداشته و داد و فریاد از نا به سامانی در حوزه دیگر می‌زنند، بنابراین هر کسی در زمین دیگری بازی می‌کند. بنده چند وقت قبل دیدم که از قول آقای نوبخت مطلبی عنوان شده است لذا اگر این موضوع صحت داشته باشد ٖآقای نوبخت باید آن را تکذیب می‌کردند بنابراین اگر این حرف راست باشد بنده گلایه به آن دارم.

نقش ارزش پول ملی
میزان: ضمن تایید مسولیت پذیری مردم در عرصه‌های گوناگون، آیا امیدوار هستید که قیمت خودرو مقداری به ثبات برسد؟

اکبری تالار پشتی: سوال من از شما این است که آیا شما مطمئن هستید که ارزش پول ملی ثابت می‌شود؟ قطعا این مسئله بازار را به هم می‌زند و در خیلی مواقع به دلیل اینکه دولت، دولتی با برنامه نیست قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند؛ دولت نیامده تا شانه هایش را زیر بار مسئولیت قرار دهد و مسئولیت را بپذیرد و هر بخشی را مدیریت و ساماندهی کند مطمئنا ارزش پول ملی می‌تواند در شرایط اقتصادی تعیین کننده باشد.

دولت بخواهد شبانه‌روز کمک‌رسان خواهیم رود
میزان: مقام معظم رهبری در هفته دولت و در دیدار با دولتمردان مطالب مهمی را بیان کردند، یکی از آن مطالب درباره کنترل شبانه روزی هدایت نقدینگی یود، مجلس در این زمینه چه اقدامات شایان توجهی انجام خواهد داد؟

اکبری تالار پشتی: ما در این زمینه هر کجا که دولت کمک بخواهد دریغ نخواهیم کرد. دولت اگر لایحه‌ای را برای ساماندهی هر بخش ارائه کند مجلس به فوریت آن را در دستور کار قرار داده و به دولت کمک می‌کند؛ حرف ما این است که وقتی رهبری می‌فرمایند شما حتی ۳ شیفته بروید و کاری کنید که نقدینگی کنترل و ارزش پول ملی تثبیت شود، مسئولین باید دست به اقدامات عملیاتی بزنند. آیا این اقدام در حال حاضر صورت می‌گیرد؟ من مطمئن هستم اگر دولت به بانک مرکزی اختیار دهد و این اراده باشد، این مسئله حل می‌شود، حتی دولت اگر از ما هم بخواهد ما به صورت شبانه روز در این راستا کمک رسان و پای کار خواهیم بود. همچنین نقدینگی وقتی در بورس جمع می‌شود اتفاقاً این یک نقطه قوت است، اما اینکه این نقدینگی کدام سمت هدایت شود مسئله اصلی است؛ این نقدینگی باید به سمت تولید و زیرساخت‌ها هدایت شود آن هم با ضمانت دولت.

میزان: به نظر شما دولت این ضمانت را می‌دهد؟
اکبری تالار پشتی: به نظر شما چرا در حال حاضر شاهد افت شاخص بورس هستیم؟ برای اینکه دولت برای نقدینگی موجود در این بازار برنامه‌ و فکری ندارد.

جهش تولید؛ یکی از ملزومات برنامه هفتم توسعه
میزان: در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم به نظر شما ملزومات این برنامه چیست؟ و اینکه چه ارزیابی از اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در کشور دارید؟

اکبری تالار پشتی: اگر جهت گیری ما به سمت تولید و جهش تولید باشد و ساز و کار‌ها را متوجه این مهم کنیم، این مسئله می‌تواند یکی از ملزومات اصلی برنامه هفتم توسعه قلمداد شود، ما کشوری در چهار راه بین المللی هستیم و اگر نفت و گاز و پتروشیمی و سایر موارد نداشته باشیم از همین موقعیت جغرافیایی کشور می‌توانیم چند برابر درآمد نفت و گاز، منابع کسب کنیم. ما باید یک انضباطی را در حوزه تولید و خدمات ایجاد کنیم و بنده باور دارم بخش خصوصی ما می‌توانند نیازمندی‌های کشور را تولید کنند.

دست درازی به صندوق توسعه ملی
میزان: بحث تولید را به میان کشیدید مستحضرید که سم مهلک تولید واردات است و اخیر مقام معظم رهبری هم در رابطه با واردات کالای لوکس مواردی را مطرح کردند به نظر شما چرا باید ارز به کالایی اختصاص پیدا کند که از جمله کالای مایحتاج مردم نیست؟

اکبری تالار پشتی: این مسئله هم از این بی انضباطی دولت نشئت می‌گیرد، ما صندوق توسعه ملی را در مجلس هشتم طبق فرمان مقام معظم رهبری ایجاد کردیم و گفتیم صندوق توسعه ملی پشتوانه سرمایه گذاری است و دولت حق دست درازی به آن را ندارد، اما رییس جمهور درزمانی که سیل و یا زلزله می‌آید درخواست برداشت از صندوق را مطرح می کند.

میزان: برای جلوگیری از دست درازی دولت به صندوق توسعه ملی برنامه‌ای دارید؟
اکبری تالار پشتی: اصلا قرار نیست دولت از این صندوق برداشت کند و قانون چنین اجازه‌ای به آن نمی‌دهد، ما این صندوق را ایجاد کردیم که با بهره کم فقط به بخش خصوصی تسهیلات بدهد.

 خام فروشی خیانت است

میزان: کمیسیون در بحث خام فروشی چه برنامه‌ای دارد؟ آیا به این مسئله هم ورودی خواهد داشت؟
اکبر تالارپشتی: خام فروشی خیانت است. اگر ما بخواهیم در حوزه معدن و سایر موارد دست به خام فروشی بزنیم به کشور و منافع ملی خیانت کردیم و همه منابع باید به نوعی فرآوری شوند، به عنوان مثال برخی مقامات دلسوز در جلسات غیر علنی مجلس حاضر شده و به نمایندگان می‌گویند که ما به وزارت نفت التماس می‌کنیم که به ما مجوز دهد تا پالایشگاه ساخته و نفت را فرآوری کرده و آن را به فروش برسانیم، اما به ما مجوز نمی‌دهند. بنده این موضوع را به وزیر نفت منعکس کرده و توضیح خواسته ام. با همه تفاسیر خام فروشی در هر شرایط به ضرر ملت است و وقتی منابع کشور فرآوری شود حتی به ایجاد اشتغال هم کمک شایانی خواهد کرد.

میزان: می‌توانیم با قوانین جلوی خام فروشی را سد کنیم؟
اکبری تالارپشتی: بله. بنای ما هم همین است. البته قانون باید نقشه راهی برای دولت باشد.

میزان: به عنوان سوال آخر مستحضرید که هنوز وزیر صمت به مجلس معرفی نشده است. به نظر شما این کش و قوس‌های ایجاد شده درباره معرفی وزیر صمت به مجلس آن هم در شرایطی که مردم با مشکلات معیشتی مواجه هستند چه دلیلی دارد؟
اکبری تالارپشتی: این مسئله هم ناشی از ناکارآمدی دولت است. این مسئله نشان می‌دهد منافع و زندگی مردم در اولویت کاری دولت قرار ندارد و گرنه این موضوع از اختیارات رییس جمهور است که یک وزیر به مجلس معرفی کند، تا این لحظه فردی با من درباره معرفی وزیر صمت به مجلس، هیچ تماسی نداشته تا از ما کمک بخواهد.

میزان: در حال حاضر وجود سرپرست در این وزارتخانه غیر قانونی است؟
اکبری تالارپشتی: بله. این مسئله خلاف قانون است و اگر وزیر صمت معرفی نشود ما وظایفی داریم و به آن عمل خواهیم کرد.

عمر باقی مانده دولت را به بطالت نگذرانند
میزان: در پایان اگر مطلب دیگری هم هست عنوان کنید؟

اکبری تالارپشتی: ما می‌گوییم دولت باید محور را خدمت به مردم قرار دهد و دراین راستا مجلس هر کاری از دستش برآید انجام خواهد داد،به شرط اینکه محور خدمت به مردم باشد. تقاضا داریم عمر باقی مانده دولت را به بطالت نگذرانند و دلسوزانه وارد میدان شده و تعامل با قوای دیگری را نصب العین خود کند.

میزان: چه صحبتی با رییس جمهور بعدی دارید؟
تالار پشتی: رییس جمهور بعدی باید بداند که این دولت کارش را سخت کرده و باید خدمت به مردم را بیش از پیش سرلوحه اقدامات خود قرار دهد و به هیچ وجه به حاشیه نرود. البته به اعتقاد بنده رییس جمهور بعدی به حاشیه نمی‌رود و از جنس مردم و خدمت به مردم خواهد بود.

میزان: در پایان از اینکه وقتتان را در اختیار خبرگزاری میزان قرار دادید از شما ممنونم.
اکبری تالار پشتی: بنده هم از شما سپاسگذارم.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گردآوری : bourse98.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.